„Automatyczna kontrola średniej prędkości” (projekt znaku drogowego D-51a)

Krótko i na temat: w serwisie RCL pojawił się projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych przewidujący wprowadzenie nowych znaków drogowych służących do oznakowania odcinków, na których prędkość pojazdów kontrolowana jest przy pomocy urządzeń samoczynnych (znak automatyczna kontrola średniej prędkości” oraz „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”).


automatyczna kontrola średniej prędkości

„Automatyczna kontrola średniej prędkości” (D-51a) i „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” (D-51b) to nowe znaki drogowe, które niedługo możemy zobaczyć na naszych ulicach, na których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości samochodów


Projektodawcy nowych przepisów wychodzą bowiem z założenia, że obowiązujący dziś znak automatyczna kontrola prędkości (D-51, czyli popularny „fotoradar”, z dodatkową tabliczką tekstową podającą długość odcinka, na którym kontrola jest prowadzona) jest mało czytelny i rozpoznawalny dla kierowców — zwłaszcza, że ten sam znak jest używany dla pomiaru prędkości punktowego, jak i odcinkowego.
Po zmianie znak D-51 będzie służył tylko do oznaczania miejsc punktowego pomiaru szybkości aut („uprzedza o miejscu, w którym prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie”), natomiast nowy znak D-51a informować będzie o początku pomiaru odcinkowego (przypominając równocześnie o dopuszczalnej prędkości); analogicznie znak drogowy D-51b będzie odwoływał pomiar odcinkowy.

par. 60b ust. 2 rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych (projekt)
Znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” uprzedza o początku odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie. Umieszczony na znaku symbol znaku B-33 wskazuje dopuszczalną prędkość jazdy, wynikającą z art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy  Prawo o ruchu drogowym albo znaku drogowego, na odcinku objętym kontrolą.

Na marginesie warto zwrócić uwagę, iż równocześnie pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w/s szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach

Z ciekawostek: znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14-dniowym vacatio legis — ale już nowe znaki mają zastąpić dotychczasowe oznaczenia w ciągu kolejnych 24 miesięcy.

13
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sjs
Gość

Jaki właściwie jest sens stawiania znaków z informacją o kontroli prędkości?

Borek
Gość
Borek

O ile wiem, to wszystkie przepisy odnoszą się do prędkości chwilowej, więc co ma dać pomiar prędkości średniej?

b52t
Gość
b52t

To ciekawa uwaga i warto się do tego odnieść i poszperać.
Sens informacji o kontroli prędkość jest dokładnie taki jak napisał RedNacz, skoro wiemy, że to zmniejszy prędkość do tej, którą przekroczyć nie wolno, a 2 metry za radarem (końcem pomiaru odcinkowego) – ile się da, żeby nadrobić „stracony” czas.

mizerski
Gość
mizerski

z automatu to ja yanosika odpalam bo to jednak duża pomoc jak jego ostrzeganie