„Automatyczna kontrola średniej prędkości” (projekt znaku drogowego D-51a)

Krótko i na temat: w serwisie RCL pojawił się projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych przewidujący wprowadzenie nowych znaków drogowych służących do oznakowania odcinków, na których prędkość pojazdów kontrolowana jest przy pomocy urządzeń samoczynnych (znak automatyczna kontrola średniej prędkości” oraz „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”).


automatyczna kontrola średniej prędkości
„Automatyczna kontrola średniej prędkości” (D-51a) i „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” (D-51b) to nowe znaki drogowe, które niedługo możemy zobaczyć na naszych ulicach, na których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości samochodów

Projektodawcy nowych przepisów wychodzą bowiem z założenia, że obowiązujący dziś znak automatyczna kontrola prędkości (D-51, czyli popularny „fotoradar”, z dodatkową tabliczką tekstową podającą długość odcinka, na którym kontrola jest prowadzona) jest mało czytelny i rozpoznawalny dla kierowców — zwłaszcza, że ten sam znak jest używany dla pomiaru prędkości punktowego, jak i odcinkowego.
Po zmianie znak D-51 będzie służył tylko do oznaczania miejsc punktowego pomiaru szybkości aut („uprzedza o miejscu, w którym prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie”), natomiast nowy znak D-51a informować będzie o początku pomiaru odcinkowego (przypominając równocześnie o dopuszczalnej prędkości); analogicznie znak drogowy D-51b będzie odwoływał pomiar odcinkowy.

par. 60b ust. 2 rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych (projekt)
Znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” uprzedza o początku odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie. Umieszczony na znaku symbol znaku B-33 wskazuje dopuszczalną prędkość jazdy, wynikającą z art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy  Prawo o ruchu drogowym albo znaku drogowego, na odcinku objętym kontrolą.

Na marginesie warto zwrócić uwagę, iż równocześnie pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w/s szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach

Z ciekawostek: znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14-dniowym vacatio legis — ale już nowe znaki mają zastąpić dotychczasowe oznaczenia w ciągu kolejnych 24 miesięcy.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x