Mięso z uboju rytualnego nie może być oznaczane znakiem „ROLNICTWO EKOLOGICZNE” (TSUE)

Krótko i na temat: w dzisiejszym wyroku TSUE stwierdził, iż mięso z uboju rytualnego nie może być oznaczanie znakiem „ROLNICTWO EKOLOGICZNE” — bo brak uprzedniego ogłuszenia zwierząt oznacza zadawanie im cierpienia.


mięso uboju rytualnego rolnictwo ekologiczne
Mięso z uboju rytualnego nie może być oznaczane znakiem „ROLNICTWO EKOLOGICZNE”

wyrok Trybunału Sprawiedliwości EU z 26 lutego 2019 r., w sprawie OABA / INAO (C-497/17)
[Prawo EU nie pozwala] na umieszczanie logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej (…) na produktach pochodzących ze zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu bez uprzedniego ogłuszenia (…)

Spór dotyczył oznaczania steków z wołowiny siekanej, posiadających certyfikat halal, które pochodziły ze zwierząt zabitych bez wcześniejszego ogłuszenia — oznaczeniem „ROLNICTWO EKOLOGICZNE”.
Wniosek o zakazanie posługiwania się takim znakiem złożyła organizacja OABA do francuskiego ministerstwa rolnictwa i gospodarki żywnościowej, jednak jednostka certyfikująca odrzuciła ten wniosek, a sąd nie uwzględnił skargi.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który powziął wątpliwości czy przepisy o znakowaniu produktów ekologicznych (rozporządzenie nr 889/2008) pozwalają na przyznanie logo „ROLNICTWO EKOLOGICZNE” żywności pochodzącej ze zwierząt, które zostały poddane ubojowi rytualnemu, tj. bez ogłuszenia zwierzęcia — zwłaszcza, że przepisy wyraźnie mówią, iż produkcja ekologiczna oznacza także przestrzeganie wysokich standardów dobrostanu zwierząt, w tym także zakaz metod chowu oznaczających cierpienie i okaleczanie zwierząt, w tym także w czasie uboju.

TSUE podzielił ten pogląd: badania naukowe dowodzą, że ogłuszanie zwierząt przed ubojem jest techniką, która w najmniejszym stopniu narusza dobrostan zwierząt przeznaczonych na rzeź — ubój rytualny oczywiście jest legalny (ale tylko jako odstępstwo od reguły i tylko dla zapewnienia poszanowania wolności wyznania, całkowicie legalnemu por. rozporządzenie nr 1099/2009 w/s ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania) — jednak nie jest on w stanie złagodzić całego bólu, cierpienia i niepokoju zwierzęcia, nawet jeśli rzeźnik potrafi dokładnie podciąć zwierzęciu gardło ostrym nożem w celu „zminimalizowania” jego cierpienia — to jednak nie oznacza to ograniczenia cierpienia do minimum.

Tymczasem konsument ma prawo mieć pewność, iż produkty żywnościowe oznaczone jako ekologiczne zostały rzeczywiście wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami — których nie spełnia rytualny ubój halal.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x