Jak złożyć e-wniosek o e-dowód osobisty?

A skoro od dziś można składać wnioski o całkiem nowy — elektroniczny i cyfrowy — dowód osobisty, to zgodnie ze złożonymi zapowiedziami postanowiłem stać się królikiem doświadczalnym i spróbować zmierzyć z tą administracyjną procedurą.
Od razu uprzedzam: dzięki dostępowi do usługi ePUAP pozwalającej na złożenie wniosku przez internet wszystko poszło bajecznie łatwo — całość zajęła mi jakieś 5 minut, z czego jakąś połowę poświęciłem na odczytywanie i przepisywanie kodów przesłanych esemesem!

Krok pierwszy: wchodzimy na stronę obywatel.gov.pl, następnie w „dokumenty i dane osobowe”, aby wybrać „Uzyskaj dowód osobisty”, oczywiście scenariusz „przez internet”. Klikamy w „złóż wniosek” (ciekawostka: tu możemy się już logować warstwą elektroniczną dowodu osobistego — na dziś jednak pozostaje tylko Profil Zaufany).

Po zalogowaniu się do systemu (łącznie dwa esemesy) musimy wskazać: przyczynę ubiegania się o nowy dowód osobisty (jest opcja „WYMIANA DOWODU BEZ WARSTWY ELEKTRONICZNEJ”, taką ja wybrałem), urząd, w którym chcemy dokument odebrać i odpowiedzieć na pytanie czy chcemy, żeby nasz nowy dowód miał certyfikat podpisu osobistego? To pytanie  tylko pozornie może wydawać się nierozsądne — jednak pamiętajcie, że nawet po 4 marca 2019 r. warstwa elektroniczna w dowodzie osobistym nie jest obowiązkowa! (acz niezaznaczenie tej opcji na wniosku spowoduje, że na ten dowód nie da się „dograć” warstwy elektronicznej — jeśli się rozmyślicie, będzie konieczny nowy wniosek i nowy dowód osobisty).


wniosek e-dowód osobisty internet
Jak złożyć wniosek o e-dowód osobisty przez internet? Najsamprzód należy zalogować się w serwisie obywatel.gov.pl przy użyciu ePUAP oraz odpowiedzieć na kilka prostych pytań — w tym o certyfikat podpisu osobistego

W drugim kroku wybieramy zdjęcie do dowodu osobistego — dla przypomnienia musi być to „plik zawierający fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 × 633 piksele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 × 45 mm”.
W tym momencie pojawia się podgląd dowodu osobistego, na którym widać jak to wszystko będzie wyglądało (mnie nadal rozśmiesza, że fotografia do dowodu musi być kolorowa, ale już na samym dokumencie i tak jest przetwarzana na czarno-białą).

Nie trzeba wpisywać i podawać żadnych swoich danych osobowych — raz, że skoro korzystamy z ePUAP, to system nas zna, dwa, że przecież w dowodzie nie ma już informacji o wzroście, kolorze oczu czy adresie zamieszkania.


wniosek e-dowód osobisty internet
Do składanego z użyciem ePUAP wniosku o e-dowód osobisty należy dołączyć spełniające wymogi formalne zdjęcie — nie chodzi tylko o piksele i megabajty, ale też o odpowiednie usytuowanie oczu

Po zatwierdzeniu projektu naszego nowego dowodu osobistego przechodzimy do kolejnego kroku, którym jest podgląd wniosku. Tam możemy jeszcze raz sprawdzić wszystkie informacje (nawet numer PESEL).


wniosek e-dowód osobisty internet
Składajć wniosek o e-dowód osobisty przez internet z użyciem Profilu Zaufanego nie trzeba wpisywać swoich danych osobowych — ePUAP nas zna, więc w kolejnym kroku jesteśmy tylko proszeni o sprawdzenie czy dane się zgadzają

Skoro wszystko gra, to zatwierdzamy wniosek, wysyłając go do urzędu przez internet (w tym momencie po raz trzeci przepisujemy kod przesłany esemesem). W odpowiedzi serwis wyświetla nam stronę z podziękowaniami (savoir-vivre pełną gębą, nie powiem), analogiczna wiadomość („Dziękujemy. Twój wniosek o wydanie dowodu osobistego (e‑dowodu) został wysłany”) jest przesłana na listel.

Zwracam uwagę na przewidywaną datę odbioru dowodu: system wskazał 3 kwietnia 2019 r., bo oczywiście zgodnie z przepisami taki jest maksymalny okres wyrabiania nowego dowodu osobistego — oczywiście jeśli nic się nie zepsuło, będzie wcześniej.


wniosek e-dowód osobisty internet
Cały wniosek o e-dowód osobisty przez internet zajął mi dokładnie 4 minuty — od wejścia na stronę obywatel.gov.pl do otrzymania podziękowania. Znacznie więcej czasu zajęło mi porobienie zrzutów, nie mówiąc o napisaniu tego tekstu

Taki wniosek o e-dowód osobisty przez internet zajął mi — dzięki temu, że korzystam z usługi ePUAP — dosłownie 4 minuty (taki jest czas między pierwszym esemesem, czyli zalogowaniem się do serwisu obywatel.gov.pl, a autoryzacją wysłania wniosku o dowód osobisty.

Co będzie dalej — zobaczymy, bo przecież nigdzie nie jest powiedziane, że cała reszta też będzie szła jak po maśle.

PS dla jasności: nie ma przymusu — jeśli nie upłynął okres ważności Twego dowodu osobistego — wymiany posiadanego dokumentu na nowy! Mną powodował wyłącznie kaprys i zaciekawienie (może polowanie na temat? ;-) ale niezależnie od tego, że wymiana dowodu osobistego jest gratis, spokojnie można odczekać do końca 10-letniego okresu ważności posiadanego dowodu osobistego.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
23
0
komentarze są tam :-)x