Czy na autostradzie można wyprzedzać z prawej strony?

A teraz coś z cyklu: jedź na wakacje, ale z głową, także w podróży — czyli czy dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie?


wyprzedzanie prawej strony autostradzie

Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest dopuszczalne — ale tylko na trzypasmowej (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Dalej będzie w punktach, bo tak łopatologicznie — a nie da się ukryć, że część kierowców wyprzedzać nie lubi albo nie umie, zwłaszcza w trasie:

  • obowiązkiem każdego kierującego, który przystępuje do manewru wyprzedzania jest zachowanie szczególnej ostrożności (zwiększyć uwagę i dostosować swe zachowania do zmiennych warunków i sytuacji na drodze „w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”, art. 2 pkt 22 pord);
  • ponadto wyprzedzający ma obowiązek m.in. upewnić się, że ma odpowiednią widoczność i dostatecznie dużo miejsca, że nikt za nim nie rozpoczął wyprzedzania, że jadący przed nim nie sygnalizuje zamiaru wyprzedzania, zmiany pasa lub skręt, a także zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego (który np. w przypadku roweru nie może być mniejszy niż 1 metr);
  • nie wolno wyprzedzać pojazdu silnikowego, który (i) jadąc po jezdni zbliża się do wierzchołka wzniesienia, (ii) na zakręcie, który jest oznaczony jednym z ostrzegawczych znaków drogowych, a także (iii) na skrzyżowaniu, oprócz ronda i skrzyżowania o kierowanym ruchu — te zakazy nie dotyczą jednak (iv) dróg jednokierunkowych oraz (v) niektórych dwukierunkowych (znów z wyjątkami, art. 24 ust. 8 pord), lub też pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu (znów z wyjątkiem, art. 24 ust. 9 pord); (vi) nie wolno też wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego na terenie zabudowanym;
  • wracając ad rem: podstawowa zasada mówi, że generalnie wyprzedzamy z lewej strony (art. 24 ust. 3 pord);
  • nie ma reguły bez wyjątków: z prawej strony może wyprzedzać tylko rower (nie motocykl!), i tylko w korku (art. 24 ust.12 pord);
  • z prawej strony wolno też wyprzedzać tramwaj („pojazd szynowy”), a także pojazd lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo (por. „Czy można obtrąbić i ominąć z lewej kierowcę, który na skrzyżowaniu ma problem ze skrętem w lewo?”);
art. 24 ust. 10 pord
Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1) na jezdni jednokierunkowej;
2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
  • wyprzedzać z prawej można także na drodze jednokierunkowej;
  • wyprzedzanie z prawej strony jest także dopuszczalne na jezdni dwukierunkowej i (co najmniej) dwupasmowej — na terenie zabudowanym;
  • zaś poza obszarem zabudowanym wyprzedzać można z prawej na jezdni, na której są co najmniej trzy pasy w jedną stronę.

Zatem wniosek (i odpowiedź na tytułowe pytanie): wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest dozwolone — ale tylko na jej trzypasmowych odcinkach.

Q.E.D.

PS do krytycznych komentarzy odniosłem się w tekście pt. „Czy autostrada jest „jezdnią jednokierunkową” (więc jak to jest z tym wyprzedzaniem)?”)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

36 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze