Indywidualny rachunek podatkowy (od 1 stycznia 2020 r. każdy wpłaca podatki na „swój własny” numer rachunku)

Krótko i na temat: dziś w Dzienniku Ustaw ukazały się przepisy wprowadzające indywidualny rachunek podatkowy, na który każdy podatnik będzie wpłacał swoje własne podatki (ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2019 r. poz. 1520).


indywidualny rachunek podatkowy
W przyszłym roku podatnik wpłaci należności podatkowe na — swój własny prywatny, bo oznaczony jego numerem NIP lub PESEL — indywidualny rachunek podatkowy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

To kolejna całkiem sensowna, a na pewno upraszczająca życie zmiana, analogiczna do wprowadzonego z początkiem roku nowego formatu rachunku do przelewów na ZUS dla przedsiębiorców. A mianowicie:

  • już od 1 stycznia 2020 r. wpłata z tytułu podatku dochodowego (zarówno PIT jak i CIT), podatku VAT jak i „niepodatkowych należności budżetowych” (np. mandaty) będzie dokonywana na indywidualny rachunek podatkowy identyfikujący podatnika lub płatnika (art. 61b par. 1 ordynacji podatkowej);
art. 61b par. 1 ordynacji podatkowej
Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).
  • struktura indywidualnego konta bankowego będzie zgodna z formatem NRB, zaś elementem numeru rachunku będzie identyfikator podatkowy (NIP w przypadku przedsiębiorców, PESEL w przypadku podatników nie prowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług) — dzięki czemu dość łatwo będzie wychwycić błąd;
  • każdy podatnik pozna numer swego indywidualnego rachunku podatkowego w serwisie BIP ministerstwa finansów lub w urzędzie skarbowym — nie ma przepisu, który mówiłby o wysyłaniu pism z tymi numerami;
  • jako się rzekło: indywidualny rachunek podatkowy będzie służył do wpłat podatkowych od 1 stycznia 2020 r. (art. 28 pkt 5 ustawy) — czyli wpłaty PIT czy VAT za grudzień 2019 r. zapłacimy już po nowemu.

A przy okazji: też 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. „białej liście VAT”, w myśl których rozliczenie zafakturowanych należności powyżej 15 tys. złotych między przedsiębiorcami będzie mogło następować wyłącznie za pośrednictwem rachunków bankowych (to nie nowość, por. „Obowiązek rozliczeń przelewem powyżej 15 tys. złotych”) — ale tylko i wyłącznie na numer rachunku bankowego wskazany w wykazie podatników VAT (por. ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2019 r. poz. 1018).

art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. — Prawo przedsiębiorców:
1) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
2) została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług — w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.

A jeśli komuś się przytrafi taki błąd, to za jego konsekwencje w postaci zaległości podatkowej odpowiada solidarnie — razem ze sprzedawcą lub usługodawcą — całym swoim majątkiem, chyba że w ciągu 3 dni od dokonania płatności na inny numer rachunku złoży w urzędzie skarbowym stosowne zawiadomienie (art. 117ba op).

Słowem będzie trzeba więcej sprawdzać — ufać ale sprawdzać — bo przecież od konsekwencji nie zwolni powołanie się na ustalenia umowne stron transakcji (ergo być może umowy powinny precyzować, że zapłata nastąpi na rachunek wskazany na fakturze, który będzie rachunkiem z „białej listy VAT”).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

20 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
20
0
komentarze są tam :-)x