Porównanie kursów walutowych (Revolut vs. mBank vs. mKantor)

Pamiętam, że stara zasada mówi: ufaj ale sprawdzaj, toteż skoro opublikowany kilkanaście tygodni temu tekst poświęcony wydawanej przez mBank karty Visa Świat Intensive spotkał się z krytyczną recepcją postanowiłem podjąć rękawicę i przetestować nieco inne rozwiązania — czego efektem jest dzisiejsze subiektywne porównanie kursów walut stosowanych (albo nie stosowanych) przez różne instytucje finansowe.


porównanie kursów walut revolut

Porównanie kursów walut stosowanych przez Revolut i mBank nie kłamie: rosyjsko-brytyjski fintech jest najtańszy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


W szranki stanęły następujące produkty finansowe:

  • karta kredytowa mBank World Mastercard Intensive — reklamowana przez bank chwytliwymi hasełkami („Płatności bez prowizji. Urlop bez zmartwień”) i opisem sposobu rozliczania transakcji zagranicznych („Gdy kwota będzie wyrażona w walucie lokalnej to transakcja rozliczy się po kursach: (i) stosowanym przez MasterCard z waluty oryginalnej na EUR; (ii) stosowanych przez mBank z EUR na PLN. W takim przypadku nie zapłacisz również dodatkowych kosztów przewalutowania”);
  • usługa wielowalutowa mBank — pozwalająca na płatności 11 walutami obcymi przy użyciu zwykłej karty debetowej („płać za granicą swoją kartą bez prowizji za przewalutowanie”) — na przykład kupionymi dzięki usłudze mKantor i trzymanymi na bezpłatnych rachunkach walutowych prowadzonym przez mBank;
  • Revolut — który wprawdzie nie jest bankiem, (ale podłączył się pod licencję jakiegoś banku, no i ma „zdecydowanie lepsze konto”), a na pewno oferuje arcyatrakcyjne kursy wymiany walut (które to pieniądze mogą od razu wpaść na darmowy rachunek walutowy);
  • porównanie kursów walut kart płatniczych nie byłoby pełne, gdyby zabrakło: kursów stosowanych przez Visę (są to stawki po jakich będą rozliczone operacje wykonywane kartą Visa Świat Intensive), kursów Mastercard — oraz jakby na to nie patrzeć najpopularniejszy kursów sprzedaży mBanku.

A ponieważ w ostatnim czasie mniej podróżujemy, do testów wykorzystałem starą dobrą Wikipedię, na rzecz której uczyniłem darowiznę przez internet — 25 korun českych (z datą rozliczenia transakcji 6 sierpnia) oraz 1 euro (rozliczone 10 sierpnia, bo wcześniejsza transakcja została wstrzymana — chyba przegiąłem z żartami w opisie ;-)

Wyniki pozwoliłem sobie przenieść do poniższej tabeli (hihi to moja pierwsza tabela utworzona w internecie więc nie bijcie ;-) dodam jeszcze, że kursy euro są nieco zaokrąglone (wiadomo, że np. w Revolucie w weekend dzieją się cuda z kursami).

karta mBank MC Intensive (kurs rozliczenia) kurs Revolut (+/-) kurs mKantor (+/-) kurs Visa (np. mBank Visa Świat Intensive)

kurs Mastercard

mBank (kurs sprzedaży / średni)
1 CZK (6 sierpnia) 0,1740 0,1675 0,1703 0,1691 0,1682 0,1726 / 0,1676
1 EUR (10 sierpnia) 4,4500 4,3200 4,3600 4,3250 4,3300 4,4515 / 4,3218

Wnioski jakie są każdy widzi, od siebie dodam, że:

  • karta kredytowa może jest bez prowizji i zmartwień, ale mimo tego spread walutowy w mBanku jest lekko szokujący — otóż 1 euro „wisiało” jako 4,32 złotych (czyli blokada następuje po kursie organizacji, por. poniżej), aby finalnie obciążyć rachunek kwotą 4,45 złotych (czyli bankowym kursem sprzedaży); szału nie ma, i to nawet jeśli płacimy od razu w euro (bo i tak mBank rozliczy to swoim własnym kursem);
  • dla jasności: wstępne rozliczenie płatności dokonanej w innej walucie niż euro po kursie Mastercard nie jest nadzwyczajną cechą karty World Intensive — każda mBankowa karta ze znaczkiem MC podlega takiej procedurze (par. 45 ust. 1 regulaminu, w nowym „przyjaznym” dokumencie jest to pkt 18), plusem karty MC World Intensive jest tylko i wyłącznie brak prowizji za przewalutowanie (która wynosi 2% w przypadku transakcji w euro i 3% jeśli płacimy w innej walucie);

porównanie kursów walut revolut

Wczoraj po południu kursy walut w mKantor też jakby drgnęły… Czyżby mBank przygotowywał się na długi weekend?


  • lepiej prezentują się kursy dostępne w usłudze mKantor — jakimś cudem mBank potrafi dostarczyć klientowi waluty obce za mniejsze pieniądze, niż kurs sprzedaży ze swojej tabeli. Minusem usługi jest to, że używamy karty debetowej (minusem dla mnie, bo osobiście preferuję karty kredytowe), a jeśli naprawdę chcemy mieć dość niskie kursy, to trzeba uprzednio zadbać by nie zabrakło pieniędzy na podpiętym rachunku walutowym (jeśli ich nie wystarczy lub takiego rachunku w ogóle nie mamy, mBank sięgnie po nasze złotówki, ale należność przewalutuje po kursie sprzedaży — tyle, że za nieco niższą prowizją…);
  • bardzo dobrą opcją dla płacącego są karty rozliczane kursami organizacji kartowych — płacąc w euro plastikiem mBank Visa Świat Intensive jesteśmy do przodu o jakieś 3% w porównaniu do (przecież i tak tańszej o prowizję) kredytówki, co daje circa 14 złotych na każdych 100 euro oraz ca. 1% jeśli weźmiemy pod uwagę kurs mKantor (dla przypomnienia: takie rozliczenia transakcji zagranicznych były cechą szczególną ś.p. Polbanku); wydatek 10 złotych miesięcznie za kartę mBanku zwróci się przy pierwszych solidniejszych zakupach w czeskim spożywczaku;

porównanie kursów walut revolut

…chociaż nie, porównanie kursów walut w Revolut dowodzi, że słupki drgnęły — chociaż różnica na koronie czeskiej nadal jest niemała…


  • Revolut… cóż, Revolut po prostu bije na głowę mBank, a nawet kursy walut stosowane przez Visę czy Mastercarda. Warunkiem jest oczywiście albo dokonywanie transakcji w dni powszednie (albo zakup odpowiedniej ilości waluty przed weekendem — w sobotę i niedzielę Revolut dolicza 0,5% prowizji za taką operację), jego zaletą jest jednak to, że chociaż karta Revolut nie jest kartą kredytową, to przecież konto można zasilać z karty kredytowej (i nie, wbrew temu co było powiedziane wcześniej, wydawana przez Revolut karta płatnicza nie jest kartą przedpłaconą — wpłaty idą na zwykły rachunek bankowy z polskim numerem IBAN, z którego można je normalnie wypłacić; aczkolwiek na karcie jest napis prepaid). Jako się rzekło z Revolutem za granicę jeszcze nie jechałem (ale w internecie już płaciłem przy użyciu karty wirtualnej), więc jak tylko się odblokujemy, postaram się podzielić z P.T. Czytelnikami kilkoma wrażeniami starego ramola.

PS zakładając konto Revolut z użyciem tego linka otrzymacie kartę całkowicie za darmo (normalnie kosztuje ona 9,99 złotych).

23
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
14 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
matipl
Gość

Revolut jest super przyjazny z masą walut, i nawet jeśli nie mamy danej w swoim portfelu to sami przewalutują.
Jedynym minusem jest używanie ich kart właśnie w Internecie (niektórzy operatorzy nie akceptują) oraz w bankomatach Euronetu (często starają się doliczać własna prowizje, czego nie doświadczyłem w większości bankomatów za granica).

SpeX
Gość

Revoluta da się podpiąć pod kartę płatniczą/kredytową innego banku, by sobie sam pobierał PLN jeśli potrzeba? Czy ja to źle zrozumiałem?

PiotrK
Gość
PiotrK

Da sie, dobrze zrozumiales

Jack
Gość
Jack

Widzę, że Revolut atakuje. Tymczasem oferta jest taka sobie. Np. prowizje w weekendy, czy dodatkowe prowizje na Ukrainie i w Tajlandii. Co najważniejsze, darmowe konto umożliwia wypłatę równowartości zaledwie 800 złotych miesięcznie. Tymczasem w PEKAO mamy kartę „rewolucyjną”, która umożliwia korzystanie albo ze środków samodzielnie zakupionych (podpięta pod konto walutowe), albo PLN przeliczanych po kursie praktycznie identycznym z tym w revolucie. Po spełnieniu kilku prostych warunków mamy wypłaty z bankomatów i płatności kartą na całym świecie za darmo. Osobiście wolę trzymać kasę w banku, który ma siedzibę w Polsce, podlega nadzorowi, ma zabezpieczenie w BFG. Nie lubię biznesów bez siedziby,… Czytaj więcej »

opcja trzecia
Gość
opcja trzecia

Pominales jeszcze jedna wazna opcje – gotowke. Idziemy do kantoru, kupujemy dolary (lub euro jak jedziemy do krajow UE) i na miejscu wymieniamy je na lokalna gotowke. Karty nie wszedzie dzialaja, nie wszedzie sa akceptowane (szczegolnie w mniej zamoznych krajach), natomiast gotowka dziala zawsze i ma wiele istotnych zalet, jak np. anonimowosc, bo po co bank i wszystko co ma do banku dostep ma wiedziec, ze placilem rownowartosc $150 za nocleg w Baku.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Revolut ma już licencję bankową. To, że jeszcze z niej nie korzysta, to już inna sprawa.

Żuraw
Gość
Żuraw

Hehe, mBankowa wielowalutowa karta zadziałała kilkakrotnie tak, że pomimo pokrycia na subkoncie walutowym, zżerała kasę z konta złotówkowego.
Złożyłem reklamację, ale jeszcze nie odpowiedzieli (świeża sprawa)

daromar
Gość

Ja bym jeszcze dopisał w artykule że z doładowaniami kartami kredytowymi trzeba pilnować żeby tak jak Citi nie zaczęli pobierać paskarskich prowizji. Czyli sprawdzać po doładowaniach kredytówkami czy nie ma dodatkowych prowizji. Revolut dla banków jest konkurencją więc będą z nim walczyć.
Przy okazji podrzucę informację że sprawa Citi vs Revolut nadal żyje:
https://subiektywnieofinansach.pl/citibank-jednak-sprawdza-czy-prawidlowo-informowal-klientow-o-prowizji-za-doladowanie-revolut-arbiter-bankowy-w-mroku/

adre
Gość
adre

ŚP Polbank umarł, ale zasada przeliczania kursu nie.
Dziś masz ten sam schemat („goły” kurs Visa, bez prowizji) na kartach GetinBanku.
Ale UWAGA! Dotyczy to tylko kart Visa (kredytowych i debetowych), na MC doją jak za zboże.
W porównaniu z Revolutem kurs Visy minimalnie gorszy, ale za to nie mam obaw, że przepadnie mi kasa trzymana na koncie jakiegoś ruskiego krzaka;-)

Mariusz
Gość
Mariusz

W Bnp paribas płacąc zwykłą kartą dołączoną do konta osobistego, narzuca sobie średnio 10 groszy więcej marży, względem revolut przy wymianie 1 EUR. Gdy jadę za granicę średnio wydaję 200 euro. To z revolut było by bagatela 20 zł oszczędności. Nie widzę żadnego fenomenu w posiadaniu karty revolut.