Czy kibol, który przyniósł na mecz racę — ale jej nie odpalił — popełnia przestępstwo?

Krótko i na temat (czy w ten weekend gra liga piłkarska?): posiadanie racy na meczu — ogólnie: wnoszenie niebezpiecznego narzędzia na imprezę masową — jest przestępstwem, nawet jeśli sprawca nie użył i nawet jeśli nie miał zamiaru użyć tego sprzętu (nieprawomocny wyrok SR w Bełchatowie z 18 lipca 2019 r., II K 381/19).


posiadanie racy meczu
Nie mam zdjęcia racy (ja chyba nigdy nie miałem czegoś takiego w ręku! nawet głupiego sylwestrowego huku nie miałem ręku!) — ale myślę, że Leatherman Skeletool CX też się łapie (fot. Olgierd Rudak CC-BY-2.0)

Wydany w trybie „ugody z prokuratorem” (art. 335 par. 2 kpk) wyrok dotyczył kibola oskarżonego o to, że na stadionie, podczas imprezy masowej — meczu piłki nożnej — posiadał wyroby pirotechniczne w postaci jednej racy świetlnej (art. 59 ust. 1 ubim).

art. 59 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1870)
Kto wnosi lub posiada na imprezie masowej broń, w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty lub materiały wybuchowe,
podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sąd uwzględnił wniosek: uczestnikowi imprezy masowej nie wolno mieć przy sobie wszelkich niebezpiecznych przedmiotów i broni, materiałów wybuchowych i wyrobów pirotechnicznych, a także napojów alkoholowych (art. 8 ust. 2 ubim), których zarówno posiadanie jak i wnoszenie jest przestępstwem. Występek ten jest przestępstwem powszechnym i formalnym, czyli nie jest uzależniony od powstania skutku, może być popełniony wyłącznie umyślnie w zamiarze bezpośrednim (gdy sprawca chce popełnić czyn) lub ewentualnym (gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia przestępstwa i godzi się na to). Służby porządkowe pilnujące porządku mają obowiązek (obowiązek, nie możliwość!) odmówić wstępu na imprezę masową osobie, która posiada broń lub inne zakazane przedmiot.
(Na marginesie: przestępstwem jest nie tylko posiadanie racy na meczu, warto zwrócić uwagę, iż czynu tego dopuszcza się już ten kto „wnosi” niebezpieczne narzędzie na mecz — ergo nawet nieprzepuszczenie na bramce nie zwalnia kibola od odpowiedzialności karnej.)

art. 66 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
Wobec sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu oraz przestępstw, o których mowa w art. 222-224 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. — Kodeks karny, popełnionych w związku z masową imprezą sportową, w tym meczem piłki nożnej, lub o których mowa w art. 59-61 niniejszej ustawy, sąd orzeka zakaz wstępu na imprezę masową.

Skoro zatem oskarżony zdecydował się przynieść na mecz ze sobą racę, to już w tym momencie — niezależnie od jego motywów, jak też niezależnie od tego czy z racę zdążył odpalić — dopuścił się przestępstwa.

art. 41b par. 2 kk
Zakaz wstępu na imprezę masową obejmuje wszelkie imprezy masowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uznając sprawcę winnym zarzucanego mu przestępstwa sąd zdecydował o ukaraniu go grzywną w wysokości 1800 złotych, a także orzekł 2-letni zakaz wstępu na imprezę masową (art. 41b par. 1 kk w zw. z art. 66 ubim. (Taka ciekawostka: zakaz dotyczy każdej imprezy masowej w Polsce oraz wszystkie mecze piłki nożnej (ale nie siatkowej lub koszykowej lub nie zawody lekkoatletyczne) kadry narodowej lub klubu sportowego poza krajem) — to nie jest tzw. „zakaz stadionowy”, o którym mowa w art. 65 ust. 3-5 ubim.)

Zamiast komentarza: czy tylko mnie się wydaje, że ten przecinek w art. 59 ust. 1 ubim („…broń, w rozumieniu…”) mógłby być przedmiotem ciekawych sporów? nawet jeśli nie zawieruchy podobnej do tej, którą ówczesny TK zajmował się w sprawie SK 38/01, to jednak o zbyteczny przecinek zawsze można pokruszyć parę kopii i odpisów?

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x