Generator mikrorachunku podatkowego (już jest)

Krótko i na temat: jak wiadomo już od 1 stycznia 2020 r. każdy z nas (nie tylko przedsiębiorcy) będzie wpłacał należności podatkowe i budżetowe (mandaty) na indywidualny rachunek podatkowy. Zgodnie z ustawą struktura takiego rachunku bankowego ma być zgodna z formatem NRB, natomiast elementem takiego numeru ma być identyfikator podatkowy — czyli NIP (przedsiębiorcy) lub PESEL (podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej).


Generator mikrorachunku podatkowego
W serwisie internetowym podatki.gov.pl jest już dostępny generator mikrorachunku podatkowego, za pomocą którego ustalimy numer konta, na jakie od 2020 r. będziemy opłacać podatki

art. 61b ustawy ordynacja podatkowa
Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).

Goły przepis pozostałby tylko gołą regułą, gdyby nie opakować go w narzędzie umożliwiające realizację tego obowiązku. I oto jest: w serwisie internetowym www.podatki.gov.pl pojawił się właśnie „Generator mikrorachunku podatkowego” (link), w którym już dziś można sprawdzić numer konta bankowego, na który od przyszłego roku będziemy kierować wpłaty.

Obsługa generatora mikrorachunku podatkowego jest bardzo prosta: podajemy NIP lub PESEL (BTW ciekawe jakie byłyby konsekwencje błędu polegającego na używaniu numeru wygenerowanego na podstawie numeru PESEL przez przedsiębiorcę) i po ułamku sekundy otrzymujemy swój własny numer rachunku prowadzonego w Narodowym Banku Polskim (zaczyna się od „1010”; sprawdziłem, działa — ale próba dodania tego numeru do mBanku skończyła się klasycznym errorem ;-)

Problemu nie ma, bo nowe zasady wpłacania danin na rzecz fiskusa (nie wiem dlaczego w serwisie mowa jest tylko o „PIT, CIT i VAT”, skoro na ten sam rachunek płacić będziemy też „niepodatkowe należności budżetowe”) obowiązywać będą od 1 stycznia 2020 r., co oznacza, że już podatki za grudzień pójdą na nowe konto.

Natomiast już dziś wiem, że przy okazji będą różne kombinacje, zatem zapamiętaj, P.T. Czytelniku — swój indywidualny numer konta bankowego poda Ci tylko generator mikrorachunku podatkowego, który jest dostępny tylko w portalu podatki.gov.pl.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
24
0
komentarze są tam :-)x