Wstęp niepełnosprawnego z psem asystującym do lokalu gastronomicznego

Zagadnął mnie P.T. Czytelnik czy aby mam pewność, że „obowiązkowo dozwolony” jest wstęp z psem asystującym do lokalu gastronomicznego — bo przecież knajpa nie jest „miejscem użyteczności publicznej”. To są prywatne lokale, więc właściciel może się nie zgodzić, bo inni klienci mogą mieć coś przeciwko — bo pies to przecież brud, pchły i kleszcze? Słowem: czy aby naprawdę osoba niepełnosprawna może swobodnie wejść do każdej restauracji z  (por. „Czy z psem asystującym można wejść do parku narodowego (i nie tylko)?”.


wstęp psem asystującym lokalu gastronomicznego

Ustawa każdemu niepełnosprawnemu gwarantuje wstęp z psem asystującym do lokalu gastronomicznego, zatem zakazy tego rodzaju pojawiać się tam nie mogą — natomiast właściciel knajpy musi po prostu uwzględnić fakt, że niepełnosprawny może przyjść z psem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Otóż tak, mam pewność, a w pewności tej utwierdza mnie treść przepisu, który wyraźnie stanowi, że osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu — razem z psem asystującym (czyli nie sam pies asystujący) do obiektów użyteczności publicznej, do których zaliczane są m.in. lokale gastronomiczne. Nie ma znaczenia forma własności (czy restauracja jest prywatna czy państwowa), przepis ten stosuje się do każdej placówki gastronomicznej — sieciowej, koszernej, wegańskiej, etc., etc.

art. 20a ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1172)
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu:
1) do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: (…) gastronomii (…)

Czymś innym natomiast są obowiązki właściciela restauracji jeśli chodzi o zapewnienie czystości i higieny w jego lokalu. Tu znów mamy inny przepis — ten który nakazuje uwzględniać w procedurach zapewniających odpowiedni poziom higieniczny i przy analizie zagrożeń i w krytycznych punktach kontroli „ryzyko”, że do lokalu przyjdzie niepełnosprawny z psem asystującym.

art. 59a ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2019 r. poz. 1252)
Podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące zakłady obrotu żywnością lub gastronomii, obowiązane są uwzględniać w procedurach dotyczących dobrej praktyki higienicznej oraz wdrażania i stosowania zasad systemu HACCP prawo wstępu i korzystania z tych zakładów przez osoby niepełnosprawne z psem asystującym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Reasumując: tak, niepełnosprawnemu przysługuje prawo wstępu z psem asystującym do każdego lokalu gastronomicznego, ani właściciel ani inni goście nie mogą prawa tego w żaden sposób limitować. Nawet jeśli potraktujemy to jako ograniczenie prawa własności, to warto pamiętać, że jednak prawo to nie ma charakteru absolutnego — więc chcąc prowadzić lokal gastronomiczny trzeba się po prostu przygotować (mentalnie i organizacyjnie).
BTW zwracam uwagę, że jest coraz więcej knajp, które po prostu wpuszczają z psami — całkowicie dobrowolnie (bo ustawowego zakazu wstępu z psem do restauracji nie ma) — więc oni też muszą wziąć pod uwagę cały ten HACCP — całkowicie dobrowolnie!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tyler90
Gość
Tyler90

Tutaj zastanawia mnie pewna kwestia: alergia na psią sierść. Czy jeśli jeden z klientów ma alergię na psią sierść to czy nadal można wejść do takiego lokalu nawet z psem asystującym? Pytanie nasunęło mi się gdyż mam znajomych pracujących na PKP. A tamtejsze przepisy mówią że pies musi być w kagańcu(chyba że to pies asystujący) i musi mieć kupiony bilet ORAZ w przypadku gdy jakiś podróżny z przedziału powie że ma alergię na psa. Człowiek z psem musi taki przedział opuścić NAWET jeśli ma wykupioną miejscówkę (rezerwację miejsca). Jedynym pewnym rozwiązaniem dla takiego podróżnego z psem jest wykupienie sobie miejscówek… Czytaj więcej »