Mundur gospodarki wodnej (Flotylla Wód Polskich na kursie)

Jeśli komuś łezka się w oku zakręca na wspomnienie Flotylli Pińskiej, spieszę pocieszyć — zgodnie z ustawą prawo wodne pracownicy Wód Polskich występują w „mundurach gospodarki wodnej”, których to nowy mundurów wzór został właśnie ujawniony w Dzienniku Ustaw (rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu stanowisk służbowych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, na których pracownicy są obowiązani do noszenia munduru gospodarki wodnej, elementów składowych i wzorów munduru gospodarki wodnej oraz czasu ich używania, Dz.U. z 2020 r. poz. 107)


Mundur gospodarki wodnej
Mundur gospodarki wodnej jest obowiązkowy dla pracowników zatrudnionych w Polskich Wodach na 31 stanowiskach

Umundurowanie pracowników RZGW nie jest może wielką nowością, stosowny przepis był już we wcześniejszej ustawie prawo wodne (art. 95 pr.wodn. z 2001 r.), było rozporządzenie wykonawcze, które określało wzór takiego uniformu oraz wykaz dziesięciu stanowisk, na których jego noszenie było obowiązkowe (rozporządzenie MŚ w/s mundurów pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej, Dz.U. z 2004 nr 13 poz. 114). Sęk jednak w tym, że nowe prawo wodne „zdelegalizowało” z dniem 2 lipca 2019 r. dawne wzory mundurów (art. 566 ust. 1 pr.wodn.), zaś ministrowi zajęło kolejne pół roku wykonanie delegacji ustawowej (nb. zawsze się zastanawiam czy takie opóźnienie w wydaniu przepisów wykonawczych nie może być podstawą do pociągnięcia członka rządu do odpowiedzialności konstytucyjnej?).

art. 251 ustawy prawo wodne 
1. Pracownicy Wód Polskich zatrudnieni na stanowiskach określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 6 są obowiązani do noszenia munduru gospodarki wodnej w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.
2. Pracownicy Wód Polskich zatrudnieni na stanowiskach innych niż określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 6 są uprawnieni do noszenia munduru gospodarki wodnej. (…)

Wszakże obowiązujące przepisy nadal nakazują niektórym pracownikom Wód Polskich noszenie — no właśnie, noszenie „munduru gospodarki wodnej” (ba, w gustownym uniformie może występować także Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz pracownicy ministerstwa), a przecież odkąd już nie obowiązuje dawne, a jeszcze nie obowiązuje nowe rozporządzenie wykonawcze, nie ma żadnych mundurów…


mundur gospodarki wodnej
Takie — iście admiralskie — dystynkcje przyznał sobie sam Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ciekawe czy będzie występował w mundurze na posiedzeniach Rady Ministrów?

A jednak się kręci, zatem dla upowszechnienia wiedzy o tym czym jest mundur gospodarki wodnej, w kilku krótkich punktach:

  • obowiązek noszenia munduru gospodarki wodnej mają osoby zatrudnione na 31 stanowiskach w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, m.in.: prezes Wód Polskich, jego zastępcy, dyrektorzy departamentów, rzecznik prasowy, dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich (i jego zastępcy), dyrektor zarządu zlewni (i jego zastępcy), kierownicy zbiornika wodnego, kierownicy śluzy, kierownicy jazu;
  • każdy mundur będzie miał na lewym rękawie emblemat z napisem „WODY POLSKIE”;
  • jak przystało na Flotyllę Wód Polskich rozporządzenie określa także dystynkcje, które znajdą się na mundurach — piękne, admiralskie, ma sam Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nieco skromniejsze przysługiwać będą sekretarzowi i podsekretarzom stanu w MGMiŻŚ, ale są też wzory dla dyrektora departamentu, prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie — i dla całej Flotylli Wód Polskich;

mundur gospodarki wodnej
W takiej bosmance pracownicy Wód Polskich będą prezentować się akuratnie. Nie umiem oprzeć się wrażeniu, że twórcy projektu bardzo zainspirowali się wzorcami najlepszej z najlepszych flot — wzorzec to zacny, bo przecież w bosmance chętnie fotografował się sam marszałek Montgomery!

  • wszystko to oczywiście na wspaniałych dwurzędowych bosmankach, w oczywistym kolorze navy, do tego spodnie, spódniczki (tylko dla pań), „bojówki”, płaszcz, polarek, koszulka polo, czółenka, buty, botki, czapki, paski i guziki (bardzo skromne, bosmanka byłaby jeszcze przepiękniejsza, gdyby miała złote guziki), etc., etc. — a nawet biała koszulka letnia (na okręcie, wiadomo, jak się kapitan przebiera na biało, to w czasie dwóch gwizdków trapowych cały mostek też wdziewa białe sorty);
  • rozporządzenie precyzyjnie określa sposób wykonania munduru Wód Polskich — płaszcz, marynarka, spodnie, spódnica będą „typu marynarskiego z ciemnogranatowej* gabardyny lub podobnego materiału w kolorze ciemnogranatowym*”, odzież letnia z elanobawełny lub tropiku, biała koszulka z „bawełny lub podobnej tkaniny w kolorze białym*” (koszulka polo z „tkaniny bawełnianej”),
  • co to znaczy ciemnogranatowy, biały, etc.? nowoczesne państwo posługuje się nowoczesnymi definicjami, przeto nie pozostawia i tutaj wątpliwości:
Współrzędne barw wg normy PN-EN 61966-2-1:2003 z popr. A1:2005 – Urządzenia i systemy multimedialne – Pomiary i zarządzanie kolorami – Części 2-1: Zarządzanie kolorami – Domyślna przestrzeń barw RGB – sRGB: ciemnogranatowy – 0, 0, 90 – 0, 0, 123; granatowy – 10, 10, 100 – 10, 10, 120; biały – 255, 255, 255; czarny – 0, 0, 0; złoty – 255, 215, 0; srebrny – 192, 192, 192.

Zamiast podsumowania: skoro Flotylla Wód Polskich ma swój mundur gospodarki wodnej — ma go nawet stojący na jej czele Wielki Admirał Gospodarki Morskiej — można tylko westchnąć, że szkoda, że takie akty normatywnie nie mogą się ukazywać w Monitorze…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x

Discover more from Czasopismo Lege Artis

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading