Ostrzałka Lansky C-Sharp — nie bądź taki tępy!

Przychodzi taki moment w życiu każdego noża czy scyzoryka, że najświetniejsze ostrze staje się tylko kawałkiem tępej blachy. To nieprzyjemna i dość niebezpieczna sytuacja: używanie stępionego ostrza jest nie tylko niewygodne (ukrojenie czegokolwiek wymaga większej siły), przez co łatwiej przeholować i utracić kontrolę nad narzędziem. Wbrew potocznemu przekonaniu bezpieczny nóż to nóż ostry (wyjąwszy treningowe nożyki dla dzieci, które pozwolą nauczyć się obchodzić z tym narzędziem) — co oznacza, że prędzej czy później każde ostrze, choćby rzadko używane, będzie wymagało naostrzenia.
I tu właśnie w sukurs może przyjść używana przeze mnie od jakiegoś czasu ostrzałka Lansky C-Sharp.


ostrzałka Lansky C-Sharp test
Ostrzałka Lansky C-Sharp dostępna jest w każdym kolorze, pod warunkiem, że jest to kolor pomarańczowy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

Sposobów na ostrzenie noży jest wiele, począwszy od przeciągania po naprężonym pasku skórzanym, poprzez kawałek gładkiego kamienia (nieźle nadaje się do tego piaskowiec, można się pobawić nawet podczas jakiegoś odpoczynku w górkach), niektórzy lubią stalki, jeszcze inni uważają, że nie ma jak porządny system ostrzący. Osobiście przez pewien czas próbowałem też prostej i niedrogiej ostrzałki dwuszczelinowej (jedna szczelina do zgrubnego, druga do końcowego ostrzenia), ale rychło się okazało, że nadaje się tylko do przeciętnego noża kuchennego i prostych scyzoryków, ale już taka Mora raczej obrywała.
Zważywszy, że lubię rozwiązania proste i nieskomplikowane w użyciu, trwałe oraz takie, które mogę zabrać ze sobą na dłuższy wyjazd, nie dziwota, że wybór padł właśnie na ostrzałkę Lansky C-Sharp — lekką, małą i poręczną (w transporcie i w ostrzeniu), która pozwala na łatwe doprowadzenie do porządku najbardziej zaniedbanego ostrza występującego w każdym nożu, jaki posiadam (a chyba i w takich, których nie posiadam).


ostrzałka do noży
Umiejętności ostrzenia grubszych ostrzy przy pomocy takiej ostrzałki niestety nie posiadłem — te wąskie szczeliny masakrują nawet 2-mm Morę Eldris. Natomiast do zwykłych noży kuchennych jest OK (fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

Prawidłowe używanie modelu Lansky C-Sharp jest niezmiernie proste i w większości przypadków sprowadza się do wyboru odpowiedniej szczeliny ostrzącej — do wyboru mamy cztery kąty (17-20-25-30 stopni), które pozwolą na naostrzenie praktycznie każdego na co dzień spotykanego noża, scyzoryka, multitoola czy nawet tasaka (w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że im grubsze ostrze, tym kąt powinien być większy). Zwykle wystarczy kilka przeciągnięć ostrza przez szczelinę — i voilà!
Dodatkowym bajerem jest wbudowana (niewielka) osełka, która przede wszystkim może być wykorzystana do finalnego dopieszczenia ostrza (moim zdaniem V-kształtne elementy zdecydowanie wystarczą do osiągnięcia niezbędnego komfortu cięcia), ale też ma zastosowanie do ostrzenia noży ząbkowanych (próba ich ostrzenia każdą metodą „klasyczną” skończyłaby się bardzo źle). Mówiąc wprost: dopiero ostrzałka Lansky C-Sharp pozwoliła mi na przywrócenie do świetności scyzoryka Victorinox Nomad One-Hand.


Lansky C-Sharp
Lansky C-Sharp pozwala na łatwe naostrzenie noża w jednej z czterech szczelin; ta o kącie równym 25 stopniom przeznaczona jest np. do solidniejszych noży turystycznych (fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

Garść podstawowych informacji o ostrzałce Lansky C-Sharp:

  • cztery łatwe do użycia ceramiczne (V-kształtne) szczeliny, każda o gradacji 600, pozwalające na ostrzenie pod różnymi kątami: 17° przeznaczone do wyjątkowo cienkich ti ostrych narzędzi jak np. lancet; 20°, którym  można naostrzyć nóż kuchenny lub zwykły scyzoryk (taki jak Victorinox Picnicker czy Leathermana); 25° idealne do noży turystycznych (np. Ontario Rat-1 czy Mora Eldris), 30° (tylko tym naostrzycie super-masywne narzędzia jak np. maczetę lub ostrza do „brudnej” roboty jak np. cięcie papieru);
  • ceramiczna osełka o gradacji 800, służąca do wykańczania szlifu po przepracowaniu w szczelinie lub do samodzielnego naostrzania głowni ząbkowanych (do ostrzy ząbkowanych, tzw. „serrated”);
  • wszystko zamknięte w solidnym aluminiowym korpusie (z oczkiem umożliwieniem przeplecenie np. jakiegoś repsznura) — całość waży 107 gramów i mierzy 107 x 37 x 13 mm;

ostrzałka Lansky C-Sharp serrated
Podłużną ceramiczną osełką można dopracować ostrze po ostrzeniu zasadniczym, doprowadzimy nią także do porządku ostrza ząbkowane jak np. w scyzoryku Victorinox Nomad One-Hand (fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

Reasumując: jeśli masz nóż lub scyzoryk, musisz mieć ostrzałkę — tępe ostrze to przecież nic innego jak anakolut — zaś Lansky C-Sharp wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem (niekoniecznie najlepszym, ale nie zapominajmy, że te najlepsze nie zawsze są całkiem dobre).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x