Rejestracja czasopisma o takim samym tytule jak już wydawane jest niedopuszczalna

Czy możliwa jest rejestracja czasopisma o takim samym tytule jak już istniejące na rynku? Czy jednak wydawca zarejestrowanego tytułu może się sprzeciwić pojawieniu się konkurencyjnego magazynu o identycznej nazwie? (postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 28 listopada 2019 r. (VI ACa 854/18).

Sprawa zaczęła się od złożonego przez spółkę wniosku o wpisanie do rejestru dzienników i czasopism tytułu prasowego. Sąd I instancji wniosek uwzględnił i wpisał tygodnik do rejestru (postanowienie SO w Warszawie z 21 sierpnia 2017 r., III NsRej 401/17).
Apelację (po przywróceniu terminu do jej wniesienia) od orzeczenia wniósł inny wydawca prasowy, którego zdaniem rejestracja nowego czasopisma naruszała prawa do już zarejestrowanego tytułu (co ciekawe wydawca „nowego” tytułu domagał się uwzględnienia odwołania i obciążenia każdej ze stron jej kosztami, art. 520 par. 1 kpc).
(Pozostawione w uzasadnieniu postanowienia okruszki pozwalają stwierdzić, że sporny tytuł brzmiał „Rodzina”, wydawcą starokatolickiego czasopisma (od 1983 r., w rejestrze od 1993 r.) jest Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.)

art. 21 ustawy prawo prasowe
Organ rejestracyjny odmówi rejestracji, jeżeli wniosek nie zawiera danych, o których mowa w art. 20 ust. 2, lub jej udzielenie stanowiłoby naruszenie prawa do ochrony nazwy istniejącego już tytułu prasowego.

W świetle tych okoliczności sąd II instancji stwierdził, że rejestracja kolejnego czasopisma o takim samym tytule jest niedopuszczalna, zatem sąd powinien był odmówić jego rejestracji przez kolejnego wydawcę (art. 21 pr.pras.). Stwierdzenie takiego uchybienia jest podstawą do uchylenia zaskarżonego postanowienia (art. 694(7) kpc) i przekazania sprawy do ponownego rozpoznana w pierwszej instancji, w którym „koniecznym będzie zbadanie jak się wydaje oczywistej kwestii, czy istnieje możliwość zarejestrowania kolejnego tytułu czasopisma pod tą samą nazwą, wydawanego przez innego wydawcę”.

par. 4 ust. 2 rozporządzenia MS w/s rejestru dzienników i czasopism (Dz.U. z 1990 r. nr 46 poz. 275)
Przed wydaniem postanowienia o zarejestrowaniu sąd zasięga informacji w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie czy nazwa dziennika lub czasopisma nie jest zbieżna z istniejącym już tytułem prasowym.

Wcale nie na marginesie: fuksem (?) „stary” wydawca dość szybko (bo w ciągu niecałego roku) dostrzegł pojawienie się konkurencji, zareagował, a sąd przywrócił mu termin do zaskarżenia postanowienia o wpisie takiego samego tytułu do rejestru prasowego. Sęk jednak w tym, że nie ma publicznie dostępnego jednolitego rejestru (urzędowego wykazu tytułów, które uzyskały wpis do rejestru) — są jakieś protezy (por. tabelka na stronie SO w Krakowie), jakaś wyszukiwarka była na stronie SO w Warszawie (już nie umiem tego znaleźć) — ale nie ma czegoś, w czym moglibyśmy choćby co pół godziny sprawdzać rzeczywistość.
W samym postępowaniu wprawdzie nie musi powodować to kłopotów (wszakże obowiązkiem sądu jest sprawdzenie w Warszawie czy próba rejestracji czasopisma nie narusza praw innego wydawcy do tytułu), ale jak widać na załączonym obrazku nie zawsze to działa jak należy.
(Odnośnie kosztów: orzekać o nich będzie sąd I instancji (art. 108 par. 2 kpc), jednak w świetle powyższego oczywistego uchybienia wydaje mi się, że byłoby bardzo niezasadne obciążać nimi „nowego” wydawcę.)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x