Nowe, lepsze definicje legalnych jednostek miar (projekt)

A skoro kilka dni temu było o tym, że pojęcie „zmierzchu” i „świtu” nie są najlepsze jako sposób obliczenia terminów, to dziś czas na kilka zdań o tym, że szykują się zmiany jeśli chodzi o definicje legalnych jednostek miar (projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie legalnych jednostek miar).


definicje legalnych jednostek miar

Mam nadzieję, że nowe lepsze definicje legalnych jednostek miar nie zdezaktualizują odczytów mojej miarki i wagi kuchennej… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Nie, nie wróci wiorsta, łokieć, piędź, łan, korzec i cetnar — sęk w tym, że (jak przekonuje uzasadnienie projektu) postęp techniczny wymusił ustalenie nowych definicji, pojawiła się nowa regulacja europejska (dyrektywa Komisji (UE) 2019/1258 z 23 lipca 2019 r. zmieniająca, w celu dostosowania do postępu technicznego, załącznik do dyrektywy Rady 80/181/EWG odnośnie do definicji podstawowych jednostek SI), przeto:

  • sekunda jako jednostka czasu — dziś „czas równy 9.192.631.770 okresom promieniowania odpowiadającego przejściu między dwoma nadsubtelnymi poziomami stanu podstawowego atomu cezu 133” — po zmianie będzie definiowana „poprzez przyjęcie ustalonej wartości liczbowej częstotliwości cezowej ∆νCs, to jest częstotliwości nadsubtelnego przejścia w atomie cezu 133 w niezaburzonym stanie podstawowym, wynoszącej 9 192 631 770, wyrażonej w jednostce Hz, która jest równa s-1”;
  • metr jako jednostka długości — obecnie „długość drogi przebytej w próżni przez światło w czasie 1/299.792.458 sekundy” — już wkrótce będzie definiowany „poprzez przyjęcie ustalonej wartości liczbowej prędkości światła w próżni c, wynoszącej 299 792 458, wyrażonej w jednostce m s-1, przy czym sekunda zdefiniowana jest za pomocą częstotliwości cezowej ∆νCs”;
  • kilogram jako jednostka masy — dziś łopatologicznie wyłożony jako jednostka masy „równa masie międzynarodowego prototypu kilograma przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar w Sèvres”, ma być definiowany „poprzez przyjęcie ustalonej wartości liczbowej stałej Plancka h, wynoszącej 6,626 070 15 × 10-34, wyrażonej w jednostce J s, która jest równa kg m2 s-1, przy czym metr i sekunda zdefiniowane są za pomocą c i ∆νCs”;
  • dla jasności: analogicznej przemianie poddane będą definicje ampera, kelwina, mola oraz kandeli.

Zamiast komentarza: pozostaje mieć nadzieję, że skomplikowane (i zrozumiałe wyłącznie dla ekspertów) definicje nie będą zmieniały fizycznych parametrów poszczególnych jednostek, czyli metr nadal będzie metrem, sekunda sekundą, a także (parafrazując klasyka) białe — białym, zaś czarne — czarnym.

29
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
26 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Bartek
Gość
Bartek

Ponieważ słynny wzorzec kilograma z Sevres przeszedł w zeszłym roku na emeryturę, trzeba było zmienić definicję masy na kombinację innych jednostek podstawowych. Definicji pozostałych jednostek miary nie zmieniono, tylko zapisano je nieco „mądrzej”.

mmm777
Gość
mmm777

Nie.
Metr jako odległość między kreskami, czy kilogram-ciężarek to są własności konkretnych przedmiotów.
Teraz wyprowadza się je z abstrakcyjnych praw fizyki. Są uniwersalne.

wojakrob
Gość
wojakrob

Tylko co z calem?

Ile to jest 1 cal

1 cal polski = 24,8 mm (tzw. cal staropolski)
24,0 mm (cal nowopolski, 1819-1848)
1 cal angielski = 25,3995 mm
1 cal reński = 26,1541 mm
1 cal rosyjski = 25,3995 mm
1 cal wiedeński = 26,3402 mm

Shu
Gość
Shu

Jednostki imperialne są naturalne. Odnoszą się do długości części ciała i innych punktów odniesienia spotykanych w naturze. Ponieważ jednak ludzie są różni, więc i jednostki się różnią. Stopa i łokieć są jasne. Cal to długość ostatniego segmentu kciuka, yard to krok w czasie marszu, staja to odległość jaką koń przebiega galopem itp. Całe szczęście, że nikt nie wpadł na pomysł odniesienia miary do wstydliwych części ciała, bo pewnie określenie „kompleks narodowy” nabrałoby nowego znaczenia. Dziwi mnie natomiast od zawsze przyjęcie wzorca kilograma jako jednostki, której nie ma w układzie SI. Wiadomo, że metalowy wzorzec grama, mógłby się zgubić, ale skoro… Czytaj więcej »

Andrzej P. Woźniak
Gość
Andrzej P. Woźniak

Nie rozumiem, o co chodzi z kilogramem, prawda? Kilogram początkowo był zdefiniowany jako masa równoważna masie decymetra sześciennego (litra) wody przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze 4 °C. Posługiwanie się wodą jest niepraktyczne, dlatego powstał trwały wzorzec kilograma.

Czas wykazał, że obiekty fizyczne nie bardzo nadają się na długotrwałe stabilne wzorce, dlatego obecnie wszystkie jednostki podstawowe są zdefiniowane na podstawie fundamentalnych stałych fizycznych lub procesów fizycznych.

Jak widać, obecne jednostki miary bardziej naturalne już chyba być nie mogą (przynajmniej do czasu, kiedy się okaże, że stałe nie są takie stałe).

Nottenick
Gość
Nottenick

Jest definicja metra a nie kilometra, jest definicja sekundy a nie minuty czy godziny, to dlaczego nie ma definicji grama a w zamian jest definicja kilograma?

Imię
Gość
Imię

A stopa, łut i kopa? Co z nimi?

Andrzej P. Woźniak
Gość
Andrzej P. Woźniak

Kopa jest bezwymiarowa, stóp jest blisko pół kopy, a za łót kop. 10.

wojakrob
Gość
wojakrob

Ale to ostatnie to przecież cena 10 kopiejek za list/przesyłke ważacą 1 łut. i to w 1860 roku (pierwszy polski znaczek pocztow) :))