Kolejna zmiana struktury adresów w serwisie DziennikUstaw.gov.pl

Czysto informacyjnie: być może część P.T. Czytelników zauważyła, że (znów! i nie wiem czy przejściowo) zmieniła się struktura adresów w serwisie internetowym DziennikUstaw.gov.pl (a także w innych promulgatorach, jak np. MonitorPolski.gov.pl).


DziennikUstaw.gov.pl

Zmiany, zmiany…


Po zmianie — nawet nie próbuję zgadywać z czego ona wynika, bo na pewno nie z niedawnego liftingu winiety — nie działa część (!) dotychczasowych odnośników do publikatorów (w tym także tysiące linków kierujących z tutejszego „Czasopisma”). Część, bo oczywiście jest niezły pieprznik — obadajmy na trzech przykładach:

(i) nowelizacji ustawy o PIT obniżającej stawkę tego podatku do 17% (Dz.U. z 2019 r. poz. 1835):

(ii) rozporządzenie w/s określenia wzorów graficznych winiet dzienników urzędowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2315):

  • stary odnośnik to http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/2315 — działa (proszę się przeklikać)
  • nowy odnośnik dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2019/pozycja/2136 — też działa.

Na horyzoncie majaczy pewna prawidłowość, bo co ciekawe podmiana „du” na „DU” powoduje, że łącze odżywa (!), jednak przecież żaden wyjątek nie byłby wyjątkiem, gdyby nie było od niego wyjątku, zobaczcie sami trzeci przykład:

(iii) Traktat Unii Europejskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 90 poz. 864):

  • stary odnośnik to dziennikustaw.gov.pl/DU/2004/864/1 — The requested URL was rejected. Please consult with your administrator. (a przecież parę dni temu był OK);
  • nowy odnośnik to dziennikustaw.gov.pl/DU/2004/s/90/864 — więc tutaj RCL postanowiło dołożyć do struktury numer Dziennika Ustaw (i magiczną literkę „s”, cokolwiek ona oznacza).

Zmiany zmianami, a jednak serwis promulgacyjny nadal nie obsługuje bezpiecznego połączenia SSL; natomiast osobiście pozytywnie odbieram fakt, że obecnie kliknięcie w ikonkę PDF nie powoduje ściągnięcia pliku na komputer, lecz otwarcie pliku w przeglądarce (przykład).

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
JaTeż
Gość
JaTeż

Napisanie maila do RCI czy CPI, by zachowali kompatybilność, działa?