Półciężarówką na prawo jazdy kategorii B?

A teraz coś z całkiem innej beczki: zgodnie z projektem nowelizacji o kierujących pojazdami kierowca z prawem jazdy kategorii B już niedługo będzie mógł legalnie prowadzić niektóre lżejsze ciężarówki (projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw).


prawo jazdy kategorii półciężarówka

Prawo jazdy kategorii B i półciężarówka? Projekt ustawy przewiduje uprawnienie do prowadzenia samochodów z napędem alternatywnym o DMC < 4250 kg (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Dla uszczegółowienia:

  • zgodnie z propozycją osoba z prawem jazdy kat. B będzie mógł kierować „lżejszym” pojazdem ciężarowym (chyba można je nazwać „półciężarówką”?) — takim o DMC > 3,5 tony, ale „nieprzekraczającej 4250 kg”;
  • warunek: przekroczenie limitu DMC musi wynikać z zastosowania paliw alternatywnych w rozumieniu art. 66 ust. 5 pord (który znów odsyła do rozporządzenia w/s warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia);

art. 6 w ust. 1 pkt 6 lit. aa ustawy o kierujących pojazdami (projekt)
1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
1) kategorii B:
aa) pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym

  • czy to oznacza, że nowe rozwiązania będą ograniczone do pojazdów „elektromobilnych”? otóż nie, albowiem zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym paliwami alternatywnymi są: energia elektryczna, wodór, gaz CNG, gaz LNG, gaz LPG oraz rozwiązania hybrydowe („energia mechaniczną z akumulatorów pokładowych albo urządzeń pokładowych, w tym ciepło odpadowe”);
  • pojazd zasilany paliwem alternatywnym może mieć także zbiornik na benzynę lub olej napędowy — zgodnie z definicją do takiego zakwalifikowania wystarczy, by był on napędzany „w całości lub częściowo” paliwem alternatywnym;
  • prawo jazdy kategorii B będzie uprawniało do prowadzenia półciężarówki dopiero po 2 latach od jego uzyskania — czyli najsamprzód młody kierowca będzie musiał się nieco otrzaskać z ruchem i dopiero (dodany art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami);
  • dla podkreślenia: półciężarówką o DMC do 4250 kg z prawem jazdy kat. B w kieszeni będzie można wyjechać poza Polskę (por. „Kierowanie motocyklem trójkołowym na prawo jazdy kat. B”).

Zgodnie z projektem ustawy przepisy powalające prowadzenie półciężarówki na prawo jazdy kategorii B mają wejść w życie dopiero 23 maja 2021 r. (art. 16 pkt 3 ustawy).

Na marginesie: dołożenie LPG do samochodu co do zasady nie podwyższa jego DMC, więc nie tędy droga — natomiast jak rozumiem jest lub będzie jakaś kategoria półciężarówek, których masa ma być wyższa o te 3/4 tony.

23
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
20 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
SpeX
Gość

Trochę to dziwne?

– „rozwiązania hybrydowe” wystarczy iż MB (i inni) zaczną wypuszczać Sprintera Hybryd (disel + układ hybrydowy) i już mogę poruszać się 4,2t? (oczywiście po 2 latach doświadczenia?)
– LGP – kupię sobie jakiegoś pick-up z USA w benzynie, dołożę do tego LPG (bo inaczej i tak finansowo nie będzie się dało tym jeździć) i już mogę sobie patrzyć za autem 9000+lb (~4250kg) ?

A tak na serio, to przede wszystkim brakuje wprowadzenia upoważnienia do kierowania 4,25t dla osób z uprawnieniami pojazdu uprzywilejowanego – by rozwiązać problem za ciężkich karetek (pewnie wozów OSP i PSP też)

b52t
Gość
b52t

DMC <= 3,5 T, nie oznacza automatycznie ciężarówki, tu wynika to tylko z konstrukcji, głównie baterii, ale jednak – cholerstwo ma sporą masę. IMO.

wojakrob
Gość
wojakrob

„energia mechaniczną z akumulatorów pokładowych […]”
będą nimi rzucać?
Bo z akumulatorów to można uzyskać energię mechaniczną tylko wtedy, gdy akumulator jest w formie ogromnego koła zamachowego.
W obecnych pojazdach w akumulatorze (elektrycznym) gromadzi się jedynie energię elektryczną.
Mogą być jeszcze akumulatory hydrauliczne, ale one nie gromadzą energii lecz zapewniają ciśnienie w układzie

b52t
Gość
b52t

I do tego właśnie służą prawnicy. Prawnik zna się na wszystkim.
Potem ludzi zastanawiali się co to jest świt, bo nikomu nie chciało się takiej kwestii rozwiązać w ustawie, a później sądy orzekają jak im się wydaje/podoba.