Potrącenie rowerzysty na skrzyżowaniu

Oficjalny początek wiosny z pewnością będzie wiązał się z wyrojeniem się rowerów na polskich drogach i ścieżkach (już w ubiegły weekend zaobserwowaliśmy ich potężną liczbę) — dziś zatem czas na kilka akapitów o tym, że zachowanie szczególnej ostrożności na skrzyżowaniu dotyczy wszystkich kierujących, więc tym bardziej wyjeżdżając z podporządkowanej trzeba się rozglądać w każdą stronę (nieprawomocny wyrok SR w Legionowie z 5 listopada 2019 r., II K 614/19).


zachowanie szczególnej ostrożności skrzyżowaniu
Każdy kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność na skrzyżowaniu, nawet jeśli jedzie drogą z pierwszeństwem! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Orzeczenie dotyczyło kierowcy samochodu, który skręcając z drogi podporządkowanej w lewo nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu na wprost rowerzyście i potrącił go, co zakwalifikowano jako przestępstwo nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym (art. 177 par. 2 kk).

art. 25 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym
Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo — także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

W sprawie ustalono, że kierujący pojazdem zatrzymał się przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem przejazdu, by przepuścić auto jadące z prawej, a następnie ruszył, nie patrząc w lewo — nie spojrzał, że od lewej nadjeżdża rower. Oznacza to, że oskarżony nie tylko naruszył obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, ale też nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu na wprost rowerzyście (art. 25 ust. 1 pord), przez co nieumyślnie spowodował wypadek powodując ciężki uszczerbek na zdrowiu rowerzysty. Winy kierowcy nie eliminuje to, że „nie zauważył” roweru i nie spojrzał jeszcze raz — przed skrzyżowaniem należy się upewnić czy wykonywanie manewru skrętu nie będzie wiązało się z wymuszeniem pierwszeństwa.
Uznając oskarżonego winnym zarzucanego mu czynu sąd skazał go na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i zasądził 1,5 tys. złotych nawiązki na rzecz poszkodowanego rowerzysty.

Wniosek na przyszłość (ale nie od dziś): obowiązek zachowania szczególnej ostrożności dotyczy każdego kierującego na każdym skrzyżowaniu, nie tylko wyjeżdżającego z podporządkowanej, a mianowicie należy (art. 2 pkt 22 pord):

  • zwiększyć uwagę;
  • dostosować zachowanie do zmiennych warunków i sytuacji na drodze;
  • w takim stopniu, by możliwe było „odpowiednio szybkie” reagowanie — na tę sytuację, ale też na błędy innych użytkowników dróg.

Dla jasności: pierwszeństwo przejazdu nie zwalnia z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na skrzyżowaniu!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x