„itp.” w przepisie prawnym oznacza brak precyzji i dowolność interpretacyjną

A skoro kilka dni temu było o tym, że nadmierna kazuistyka to plaga trzebiąca szare komórki prawników, to dziś czas na kilka zdań o tym czy dobrym rozwiązaniem może być stosowanie bardzo ogólnych kwantyfikatorów — bo cóż lepiej sprzeciwia się szczególarstwu, niż stare dobre „itp”(uchwała nr 87/2020 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z 15 kwietnia 2020 r.)


skrót itp
Itepe czy nie itepe? oto jest pytanie… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Sprawa zaczęła się od podjętej przez rajców uchwały dotyczącej opłaty targowej, w której katalog zdarzeń podlegających regulacji szeroko otwarto abrewiaturą „itp.” — zamiast opisywać wszystkie możliwe formy sprzedaży… zobaczcie sami:

par. 1 pkt 1 uchwały nr XIII/52/15 Rady Miasta Gozdnica z 30 listopada 2015 r. w sprawie opłaty targowej
Wprowadza się na terenie Gminy Gozdnica opłatę targową i ustala się następujące jej dzienne stawki:
1) przy sprzedaży z samochodu, przyczepy ciągnika, pojazdu zaprzęgowego itp. — 20,00zł;

Działająca w trybie nadzoru (art. 91 usg) RIO nie miała wątpliwości, iż uchwalenie aktu prawa miejscowego, którego treść jest nieprecyzyjna i niejednoznaczna, przez co budzi wątpliwości interpretacyjne, stanowi istotne naruszenie prawa. Stanowione przepisy powinny zachowywać podstawowe zasady techniki prawodawczej, a zwłaszcza „określać wyraźnie zakres stosunków normowanych aktem i używać w nich określeń jasnych, zwięzłych i ścisłych”.

par. 6 rozporządzenia w/s zasad techniki prawodawczej
Przepisy ustawy redaguje się tak, aby dokładnie i w sposób zrozumiały dla adresatów zawartych w nich norm wyrażały intencje prawodawcy.

Sposób zredagowania każdej normy prawnej powinien być zrozumiały dla wszystkich adresatów, pozwalając im na jasne zrozumienie intencji prawodawcy. Stanowienie norm, w których pojęcia są wzajemnie sprzeczne lub pozwalają na dowolną interpretację „uznać należy za naruszające zasadę ochrony zaufania do państwa i prawa” (wyrok NSA z 22 czerwca 2009 r., II OSK 1022/08).

Użycie w akcie prawa miejscowego skrótu „itp.” (warunku tego z oczywistych powodów nie spełnia — z tego względu RIO nie miała wątpliwości, iż należy stwierdzić nieważność całej uchwały.

Zamiast komentarza: powyższe uwagi co do zasady odnoszą się oczywiście także do rozporządzeń dziwnych kroków, ba, istniał nawet kiedyś pewien organ, którego zadaniem było takie kruczki wyłapywać — no ale od kilku lat jego posiedzenia sprowadzają się do pogaduszek przy ciasteczkach i filiżance herbaty…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x