Czy chory na padaczkę może odpowiadać za wypadek — spowodowany napadem jego choroby?

Czy kierowca chory na padaczkę może odpowiadać za wypadek drogowy wywołany atakiem jego choroby? Czy jednak jako choroba neurologiczna padaczka oznacza wyłączenie odpowiedzialności kierowcy? Czy zmienia coś fakt, że kierowca od lat leczył się na tę chorobę i zignorował zalecenia lekarskie? (nieprawomocny wyrok SR w Toruniu z 4 czerwca 2020 r., II K 460/19).


chory padaczkę wypadek drogowy
Kierowca chory na padaczkę może odpowiadać za wypadek drogowy — jeśli wiedział o swej chorobie i zignorował wyraźne zalecenia lekarskie (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Sprawa dotyczyła kierowcy ciągnika siodłowego, który, jadąc z prędkością 87,5 km/h w miejscu, gdzie była ona ograniczona do 70 km/h dostał ataku padaczki — wskutek czego zjechał na pobocze, aby po kilkudziesięciu metrach uderzyć w wyjeżdżający ze stacji paliw samochód, powodując śmierć kierowcy (art. 177 par. 1 i 2 kk). Ale to nie wszystko, bo się okazało, że na tę chorobę leczył się co najmniej od 13 lat, zaś trzy lata przed wypadkiem okłamał lekarza co do swego stanu zdrowia i dwukrotnie wyłudził od lekarza poświadczenie nieprawdy w postaci zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy kierowcy (art. 272 kk) — w kontekście wypadku pozwoliło to przyjąć, że prowadził, chociaż miał świadomość, iż w każdej chwili może wystąpić napad padaczki.

art. 272 kk
Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W toku postępowania sąd stwierdził, że u kierowcy stwierdzono padaczkę kilkanaście lat wcześniej (już po tej diagnozie uzyskał prawo jazdy kategorii C oraz C+E), w tym czasie doszło co najmniej do dwóch przypadków ataków za kierownicą (razu pewnego samochód zatrzymał pasażer, później się okazało, że mężczyzna odstawił leki — zaś lekarz stwierdził, że „pacjent nie powinien prowadzić jako kierowca pojazdów mechanicznych”. Natomiast do wyłudzenia zaświadczenia lekarskiego doszło m.in. podczas badania po 10-miesięcznym zakazie prowadzenia pojazdów ze względu na prowadzenie po użyciu alkoholu, kiedy to zataił przed lekarzem, że leczy się neurologicznie.

Zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym to wynikające z wiedzy i doświadczenia prawidła, których przestrzeganie nie gwarantuje wprawdzie pełnego bezpieczeństwa, ale sprowadzają związane z ruchem ryzyko dla życia i zdrowia ludzkiego do stopnia społecznie tolerowanego. Z tych właśnie reguł wynika, iż osoba, której stan zdrowia nie pozwala prowadzić pojazdu — która wie, że napad choroby powoduje, że nie tylko nie może zapanować nad pojazdem, ale też traci poczucie świadomości — nie powinien ani podejmować pracy jako kierowca zawodowy, ani siadać za kierownicą. Kierowca, który wie, że choruje na padaczkę, ale mimo to decyduje się prowadzić ciągnik siodłowy, mógł i powinien był przewidzieć możliwość wystąpienia u niego napadu padaczkowego, a tym samym utratę kontroli nad pojazdem — zwłaszcza jeśli zdecydował się na przekroczenie dozwolonej prędkości. Oskarżonemu, który umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skutkiem czego nieumyślnie spowodował śmiertelny wypadek drogowy, można przypisać odpowiedzialność za zarzucane przestępstwo z art. 177 kk.

Odnosząc się do drugiego z zarzutów sąd przypomniał, iż przestępstwo określone w art. 272 kk nie polega na zwykłym wprowadzeniu w błąd osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu. Aby wprowadzenie w błąd było kwalifikowane jako przestępstwo tego rodzaju wprowadzenie w błąd musi być efektem podstępu, nie wystarczy złożenie fałszywego oświadczenia — szczególna forma czynu polega na przedsięwzięciu określonych środków dla osiągnięcia zakładanego skutku. Oznacza to, że kierowcy, który od kilkunastu lat leczy się na padaczkę, ale  podczas wizyty u lekarza zataił chorobę, aby uzyskać uprawnienia zawodowe, można przypisać odpowiedzialność za podstępne wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumencie.

Uznając sprawcę winnym obu przestępstw sąd skazał go na 4 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności oraz orzekł 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x