Wysokość limitów wpłat na IKE i IKZE w 2021 r.

Krótko i na temat: w Monitorze Polskim opublikowano przepisy określające limity wpłat na IKE i KZE w 2021 r. (obwieszczenie MRiPS z 17 listopada 2020 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat dokonywanych na indywidualne konto emerytalne w roku 2021, M.P. z 2020 r. poz. 1057 oraz obwieszczenie MRiPS z 17 listopada 2020 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2021, M.P. z 2020 r. poz. 1059).

Tak, dobrze czytacie: nie ma już limitu wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, są limity wpłat na IKZE, a to dlatego, że od przyszłego roku pojawia (dodany ustawą o PPK) się nowy, wyższy limit, z którego skorzystać będą mogły osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

art. 13a ust. 1-2 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (ust. 1a wchodzi w życie 1 stycznia 2021 r., Dz.U. z 2018 r. poz. 2215)
1. Wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. 1 Wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 1.

Stąd też w obwieszczeniu określającym wysokość wpłat na IKZE pojawiają się dwa limity wpłat w 2021 r., które wynoszą:

  • 6310,80 złotych — w przypadku „zwykłego” IKZE;
  • 9466,20 zł — w przypadku wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego osoby prowadzącej działalność pozarolniczą;
  • natomiast limit wpłat na IKE w 2021 r. jest jeden dla wszystkich i wynosi 15777 złotych.

Kto będzie mógł skorzystać z dobrodziejstw wyższego limitu wpłat na IKZE? Czy chodzi tylko o jednoosobowych przedsiębiorców figurujących do CEIDG? Otóż nie, ponieważ jako osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się nie tylko nie tylko jednoosobowego przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą (z wyjątkiem jednak korzystających z „ulgi na start”), ale też twórców i artystów, osobę prowadzące działalność w zakresie wolnych zawodów, osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę lub przedszkole, ale także wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych i partnerskich.

Zamiast komentarza: limity wpłat na IKE i IKZE w 2021 r. wzrastają względem obowiązujących w 2020 r. (wynoszą one odpowiednio 15681 i 6272,40 złotych) — i to są chyba pułapki statystyki, bo z jednej strony koronakryzys na pewno odbije się na „wysokości przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego” prognozowanego przez rząd w budżecie, ale przecież licząc realnie może się okazać, że wiele osób odczuje spadek przychodów — czego oczywiście rząd sobie nie zaprognozuje…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x