6 grudnia 2020 r. — dodatkowa niedziela handlowa (sklepy (będą mogły być) otwarte)

Krótko i na temat, bo i tak się boję, że tutejsze łamy mogą niebezpiecznie zbliżać się do portalozy („czy w niedzielę sklepy otwarte?”). Więc tak, w niedzielę 6 grudnia 2020 r. wydarzy się dodatkowa niedziela handlowa — sklepy będą (mogły być) otwarte, a to za sprawą świeżo opublikowanej ustawy z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2157).


6 grudnia 2020 dodatkowa niedziela handlowa
6 grudnia 2020 r. będzie dodatkowa niedziela handlowa — sklepy będą (mogły być) otwarte (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Wyznaczenie 6 grudnia dodatkowej niedzieli handlowej wymagało przeprowadzonej ad hoc nowelizacji ustawy wprowadzającej generalny (z wyjątkami) zakaz prowadzenia sprzedaży w niedziele i święta. W myśl dodanego art. 17a ustawy zakaz niedzielnego handlu nie będzie obowiązywał 6 grudnia 2020 r.

art. 17a ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni
W dniu 6 grudnia 2020 r. zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje.

Moim zdaniem taki tryb wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej dowodzi to, że albo prawodawca nie pomyślał zawczasu i nie wyposażył rządu w delegację do wyznaczania w rozporządzeniu dodatkowych dni, w które można otworzyć sklepy — albo po prostu legislatywa w tym przypadku nie ufa egzekutywie.

art. 5 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni
W niedziele i święta w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem
— są zakazane.

Całkiem na marginesie zwracam uwagę, że w ten sposób władze idą nieco pod prąd wcześniejszemu trendowi, wszakże pół roku temu do ustawy o dniach wolnych od pracy dodano „koronawirusowe” (upoważniając rząd do jego określenia w drodze rozporządzenia) — czyli jak widać pandemia COVID-19 może uzasadniać zarówno przyznanie dnia wolnego, jak i coś całkowicie przeciwnego… Mnie się to też jakoś kojarzy ze świętym poniedziałkiem 12 listopada 2018 r. po świątecznej niedzieli ku czci stulecia odzyskania przez Rzplitą niepodległości.

Dla jasności: ustawa została opublikowana dziś, wchodzi w życie jutro — co oznacza, że już 6 grudnia 2020 r. sklepy mogą (ale nie muszą!) być otwarte.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x