Będą przywileje dla zaszczepionych na COVID-19

A teraz coś z całkiem innej beczki, bo oto w opublikowanym wczoraj — i wchodzącym w życie dopiero 28 grudnia 2020 r. co jest ewenementem w legislacyjnych poczynaniach rządu — rozporządzeniu w/s koronawirusowych obostrzeń pojawiły się pewne przywileje dla zaszczepionych na COVID-19 (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U. z 2020 r. poz. 2316).

A mianowicie:

  • osoba zaszczepiona na COVID-19 (formalnie chodzi o „zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19) nie będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu zewnętrznej granicy Polski (par. 3 ust. 2 pkt 14 rozporządzenia)
  • wcale nie na marginesie: nowe rozporządzenie przywraca obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej także przez obywateli RP (aktualnie obowiązujące przepisy wspominały o „obywatelach” kilkakrotnie, z art. 3 nowego rozporządzenia takie wyłączenie znika całkowicie);
  • mało tego: obowiązkową prewencyjną kwarantannę najwyraźniej przywrócono także w przypadku przekroczenia każdej (także wewnętrznej) granicy — o ile nie nastąpi to per pedes lub własnym pojazdem (art. 2 ust. 18 rozporządzenia, w którym mowa jest tu o „granicy państwowej” RP, podczas gdy art. 2 ust. 2 odnosi się tylko do „granicy Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną”
  • przywileje zaszczepionych na COVID-19 obejmować będą zwolnienie z obowiązku kwarantanny wynikającej z zachorowania domownika (par. 4 ust. 7); dobitny w swym brzmieniu jest przepis bezwzględnie zwalniający zaszczepieńców z obowiązku odbycia kwarantanny (można dywagować czy legislacyjnie prawidłowe jest takie drobienie wyjątków — najpierw szczególny, a później ogólny);

par. 8 rozporządzenia RM z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Obowiązku odbycia kwarantanny, o której mowa w art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie stosuje się wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19.

  • osoby zaszczepione na koronawirusa będą także mogły korzystać z tych świadczeń leczniczych, które zostały „czasowo ograniczone” w sposób „polegający na zaprzestaniu” (do tej nowomowy już się powoli przyzwyczajam, par. 13 ust. 1), a także zostać przyjęte do szpitala (par. 16 ust. 3), do hospicjum i oddziału medycyny paliatywnej (par. 17 ust. 4) oraz do domu pomocy społecznej (par. 19 ust. 3);
  • last but not least: przywileje zaszczepionych COVID-19 polegać będą także na niewliczaniu ich do limitu osób biorących udział w domowych prywatkach (art. 28 ust. 12) — ale co ciekawe nawet status zaszczepieńca nie będzie uprawniał do pominięcia ograniczeń w udziale w zgromadzeniach publicznych.

Dla jasności: przyjęcie szczepionki na koronawirusa m.in. nie zwalnia z obowiązku noszenia maseczki i zachowania dystansu społecznego, osoby zaszczepione także nie mogą wchodzić do sklepów podczas godzin dla seniorów, a także będą stać w kolejkach przed sklepami (jeśli wyczerpany będzie limit klientów wewnątrz). Zaszczepieńców nie ma także na (całkiem długiej) liście osób, których nie dotyczy zakaz korzystania z usług hotelarskich (par. 10 ust. 2), nie mówiąc o basenach, dyskotekach, etc.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

20 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
20
0
komentarze są tam :-)x