Kilka dni temu rząd obiecał nie zaskakiwać już więcej koronalegislacją; w postanowieniu tym wytrwał niecały tydzień, bo oto obowiązujące od soboty rozporządzenie w/s epidemicznych obostrzeń (Dz.U. z 2020 r. poz. 2091) zostało błyskawicznie zastąpione — opublikowanym wczoraj, późnym wieczorem — nowym aktem prawnym (rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U. z 2020 r. poz. 2132).
Nowa regulacja weszła w życie po zawrotnym 90-minutowym vacatio legis, więc jeśli ktoś ma czas, ochotę lub potrzebę, może poświęcić czas na jego lekturę i porównanie do poprzedniego stanu prawnego… Ale skoro w podstawie znalazł się także art. 46b pkt 13 ustawy zakaźnej (ten uprawniający do ustanowienia nakazu zakrywania ust i nosa), to warto zwrócić uwagę, że rząd znów zmienił zdanie właśnie w kwestii noszenia maseczek — w zakładach pracy.
Od soboty jest bowiem jasne (jest jasne? długo można dywagować czy zakład pracy jest miejscem ogólnodostępnym, a zatem czy nakaz ten dotyczy każdego zakładu pracy, czy jednak tylko tych miejsc, które rzeczywiście są ogólnodostępne), że nosić maseczki muszą także pracownicy na zakładzie, o ile nie pracują w pełnej izolacji (jeden człowiek w jednym pomieszczeniu).
par. 25 ust. 1 pkt 2 lit c) rozporządzenia z 26 listopada 2020 r. (obowiązywał do 1 grudnia 2020 r.)
Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakłada się obowiązek zakrywania (…) ust i nosa:
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (…)
Wyleciało natomiast znane wcześniej zwolnienie z maseczkowej powinności „osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe”, w zakładach pracy i budynkach (obiektach, etc.) użyteczności publicznej — co oznaczało, że odtąd już żaden dygnitarz czy rzecznik prasowy nie musiał się wić w tłumaczeniach dlaczego maseczki nie nosi (bo nosić ją musiał ;-)
Od dziś jest jeszcze jaśniej: obowiązek noszenia maseczek dotyczy wszystkich miejsc ogólnodostępnych, „w tym” pomieszczeń w zakładach pracy, w których przebywa więcej niż 1 osoba (niekoniecznie pracownik) — chyba że chlebodawca postanowi inaczej.
par. 25 ust. 1 pkt 2 lit c) rozporządzenia z 1 grudnia 2020 r.
Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakazuje się zakrywanie (…) ust i nosa:
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej,
Albo może jasność regulacji przyciemnia nieco inny przepis — najnowsze rozporządzenie w/s ograniczeń, nakazów i zakazów przywróciło znany wcześniej wyjątek wraz z wyjątkiem od wyjątku, a także wyjątkiem od wyjątku od wyjątku — otóż nakaz zakrywania nosa i ust znów nie dotyczy… przeczytajcie sami:
par. 24 ust. 3 pkt 15 rozporządzenia z 1 grudnia 2020 r.
Nakazu określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku:
15) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. d, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania.
Co oznacza, że aktualną sytuację normatywną mamy taką:
- w miejscach ogólnodostępnych, „w tym” w zakładach pracy, w których znajdują się co najmniej 2 osoby, maseczki nosić trzeba (zasada A);
- natomiast pracodawca może zwolnić swoich pracowników — tylko pracowników, bo tylko wobec nich jest „pracodawcą” — z konieczności zasłaniania nosa i ust (wyjątek 1 od zasady A);
- w budynkach użyteczności publicznej nosić maseczki należy (zasada B);
- nie dotyczy to jednak osób wykonujących czynności zawodowe (służbowe, zarobkowe) w owych obiektach użyteczności publicznej (wyjątek 1 od zasady B);
- chyba że zarządzający obiektem postanowi inaczej — a więc nakaże nosić maseczki (subwyjątek α od wyjątku 1 od zasady B);
- „z wyjątkiem” osoby bezpośrednio obsługującej interesantów — która to osoba nie może być zwolniona od obowiązku noszenia maseczki (podsubwyjątek µ od subwyjątku α od wyjątku 1 od zasady B)…
Chyba że coś przeoczyłem, że jest jeszcze jakaś reguła, wyjątek lub cośkolwiek, co powinno się wziąć pod uwagę, ale nie sposób — bo przecież w tym legislacyjnym chaosie naprawdę trudno się połapać…