Uchwała Senatu na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Jak z pewnością P.T. Czytelnicy niniejszego „Czasopisma” doskonale pamiętają rok 2020 ogłoszono, na mocy przyjętej przez Izbę Poselską uchwały, Rokiem Świętego Jana Pawła II, zaś osobie papieża poświęcono wówczas jeszcze po jednej uchwale w każdej z izb polskiego Sejmu. Mamy jednak nowy rok, zatem jest dobra okazja, żeby czcić osobę Jana Pawła II nadal i od nowa — tym razem z okazji zakończenia obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły (uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 stycznia 2021 r. na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, M.P. z 2021 r. poz. 90).


uchwała Senatu Jana Pawła II
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Treść uchwały jest podniosła w tonie i wymowie — wiadomo, polityka wymaga odpowiedniej dozy celebry — a jej treść brzmi następująco:

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 13 stycznia 2021 r.
na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
Papież Jan Paweł II, którego 100. rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2020 r., odegrał ważną rolę nie tylko w dziejach Polski, ale również w historii świata. Był niekwestionowanym autorytetem i duchowym przywódcą milionów katolików na całym świecie, a za swe wysiłki na rzecz pokoju oraz wkład w rozwój międzywyznaniowego dialogu i współpracy między narodami był ceniony wśród wyznawców innych religii i osób niewierzących. Był też wytrwałym propagatorem godności i wolności jednostki oraz praw narodów do samostanowienia.
Pamiętne słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w Warszawie w czerwcu 1979 r. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” były swoistą zapowiedzią przemian demokratycznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nie wolno też zapomnieć o poparciu Papieża dla wejścia Polski do struktur zjednoczonej Europy wyrażonym w haśle „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.
Ten papież „z dalekiego kraju” był niestrudzonym ambasadorem polskiej kultury i historii podczas całego swojego pontyfikatu. Dla katolików stanowił przykład świętości życia, a dla wielu wyznawców innych religii lub niewierzących był inspiracją i ważnym punktem odniesienia. Był zawsze — jako kapłan, później jako biskup i kardynał, a przede wszystkim jako papież — wrażliwy na ludzkie potrzeby i słabości, głosząc przy tym nieustannie orędzie międzyludzkiej solidarności i Bożego Miłosierdzia.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i uznanie wszystkim instytucjom, szkołom, uczelniom, muzeom, fundacjom, placówkom kultury, jak również osobom, które przyczyniły się do upamiętnienia życia i dzieła naszego Wielkiego Rodaka.
Niech mijająca 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II będzie przypomnieniem mądrości płynącej z Jego posług i nauczania.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Marszałek Senatu: T. Grodzki

P.T. Czytelnicy niewątpliwie są zainteresowani, a że nie każdy zagląda — przytaczam in extenso.

Tradycyjny no comments: tak, mnie się też wydaje, że zakończenie obchodów stulecia urodzin to doskonała chwila na podjęcie przez Senat uchwały ku czci zakończenia obchodów 100. rocznicy urodzin jubilata… (szkoda, że czyta się ciężko — „ceniony wśród wyznawców innych religii i osób niewierzących (…) dla wielu wyznawców innych religii lub niewierzących był inspiracją”).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x