Góry Bardzkie

W ramach turystycznych remanentów — odwiedzania górek, na które w przedpandemicznych czasach spojrzeć nie chciał pies z kulawą nogą — kilka dni temu padło na Góry Bardzkie. Pasmo, które przecinamy kilkanaście razy rocznie (tylko autem, tylko kierując się ku Kotlinie Kłodzkiej), ale jakoś dotąd tak się plątało, że nie było czasu ich odwiedzić (no dobrze, w Górach Bardzkich byłem raz w życiu, jeszcze w wieku dwudziestym). Sęk w tym, że krótszy dzień zmusza do krótszych i bliższych wypadów, toteż zdreptawszy do cna Masyw Ślęży postanowiliśmy wybrać się w nieco inne rewiry.
A że wziąłem aparat (ale nie Zorka pięć) i zrobiłem kilka zdjęć…


pies zimą górach
Dwa tygodnie po pozbyciu się implantów z kolan Kuata ruszyła na szlak z jeszcze większą werwą niż zwykle — o tyle jej łatwiej, że taki mróz to dla psinki istny raj (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

widok Bardo Przełom Bardzki
Widok na Bardo i część przełomu Nysy Kłodzkiej z Obrywu Bardzkiego — oraz fragment DK8 (tej, którą przecinamy Góry Bardzkie kilkanaście razy w roku) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Góry Bardzkie pies
Pierwszy — siłą rzeczy naprawdę krótki, bo słońce słońcem, ale mróz mrozem — odpoczynek na szlaku. Są chwile, kiedy termos z herbatą naprawdę się przydaje (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

pies zimą górach
Nie ma nic piękniejszego niż wspaniała, śnieżna zima w górach — i nie ma nic bardziej wkurzającego niż zima błotna w mieście (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Góry Bardzkie pies
Nieduże, nieimponujące — patrząc na mapę dość przypadkowe (nadal nie mogę wyrozumieć czym właściwie różnią się od Gór Sowich) — na spokojny niedzielny Góry Bardzkie nadają się nieźle. Pies też będzie zadowolony! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla chętnych do wybrania się na niedługi górski spacer odnośnik do mapki: Bardo Śląskie — (fest oblodzone podejście, dobrze, że mieliśmy raczki — szkoda, że nie chciało mi się wyciągać z plecaka ;-) — Źródło Marii — Obryw Bardzki — zielonym szlakiem w kierunku Janowca — trawers leśną drogą — Olchowa Łąka — Przełęcz Łaszczowa — Olchowa Łąka — powrót do Barda szlakiem rowerowym (cała traska zajęła nam ok. 4,5 godziny).
Czuję, że w Góry Bardzkie jeszcze kiedyś wrócimy, rzucić okiem na ich południową część.


Słówko się rzekło, kobyłka u płota — trzy tygodnie później znów ruszyliśmy na szlak przez Góry Bardzkie, tym razem właśnie w ich południowy zakątek, od Przełęczy Kłodzkiej do Łaszczowej. Była znacznie wyższa temperatura, ale też okropnie wiało, więc odczuwalnie było znacznie zimniej — co wcale nam nie przeszkodziło w całkiem przyjemnej wędrówce.


pies górach
W takich warunkach psinka nie ukrywa swej radości — jak jest śnieg, to jest chłodno, a jak jest chłodno, to jej jest przyjemnie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

góry Bardzkie pies
Nasza wesoła czereda na szlaku w Górach Bardzkich (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Góry Bardzkie zimą
Na szlaku przez Góry Bardzkie, gdzieś tam przed nami we mgle majaczy Kłodzka Góra (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Kłodzka Góra wieża
Pod wieżą widokową na Kłodzkiej Górze; co tu kryć, nominalnie było znacznie cieplej niż poprzednio, ale opętańczy wiatr skutecznie obniżał tzw. „odczuwalną” temperaturę, zatem realnie było paskudnie zimno… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Szeroka Góra
I jeszcze familijny pamiątkowy pstryk z Szerokiej Góry — najwyższego wierzchołka Gór Bardzkich (rzeczywiście szeroka, w tym lesie chyba nawet można się zgubić, a nie znaleźć najwyższego punktu ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla zainteresowanych tradycyjny rzut oka na mapkę: Przełęcz Kłodzka — Grodzisko — Jelenia Kopa — Kłodzka Góra — Szeroka Góra (766 m n.p.m.) — Ostra Góra — Przełęcz Łaszczowa (powrót podobnymi zakrętasami, momentami przedzierając się przez dość grząski śnieg, przy czym pokrywał się tylko niedługi odcinek w połowie trasy; całość zajęła nam ok. 6 godzin przy trzech niedługich odpoczynkach).

Subiektywnie rzecz ujmując te zakątki Gór Bardzkich są turystycznie znacznie ciekawsze niż okolice samego Barda — rzeczywiście można poczuć smak gór.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
3
0
komentarze są tam :-)x