Międzynarodowy Dzień Lasów (21 marca)

Krótko i na temat, ale nam się przyda, bo zaraz idziemy świętować — dziś, czyli 21 marca, przypada nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Międzynarodowy Dzień Lasów (link do anglojęzycznej Wikipedii, bo polska jest nader lakoniczna).


Międzynarodowy Dzień Lasów
Las w Rudawach Janowickich cyknięte kilkanaście lat temu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Wielkie święto lasu zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2012 r. jako sygnał, że samo się nie zrobi, więc jeśli się nie zaweźmiemy sami, niedługo po lasach może zostać tylko (smutne) wspomnienie (umiem pokazać przepiękne rewiry w okolicy Wrocławia, które w ciągu ostatnich 2-3 lat stały się oazą kikutów).
Dla przypomnienia: las to nie tylko źródło opału i ekologicznego budulca (przyznam, że zawsze mam niejaki problem z mówieniem o drewnie per „eko”), nie tylko fabryka tlenu i domek dla wielu różnych fajnych zwierząt — ale też zarąbista odskocznia i szansa na prosty odpoczynek dla ludzi.


Międzynarodowy Dzień Lasów
Pies w lesie (nie na sznurze, ale na pewno nie „luzem”) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Moim skromnym zdaniem nic tak nie relaksuje, nic nie pozwala na głębszy reset umysłu niż kilka kwadransów w lesie: masz problem z poukładaniem myśli? wkurzył cię partner? kontrahent nie jarzy najprostszych rzeczy? czas oderwać wzrok od papierzysk czy komputra? Kojąca zieleń (zimą świetnie nadają się lasy iglaste) szum drzew, przebiegający zwierzak — od razu robi się fajowo, bo przecież mens sana in corpore sano.


Wielka Sowa pies
Taki górski las — czyli kosówka — to przecież też las ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Mam to szczęście, że jestem w lesie (lub jego okolicach) właściwe codziennie, każdego dnia staram się przedreptać przynajmniej parę kilometrów — do tego właśnie potrzebny mi jest pies; w weekendy wypad do lasu jest oczywistą oczywistością, niezależnie od pogody (odwieść od tego może nas tylko poważniejsza choroba). Nie umiem sobie wyobrazić sobie życia w betonozie (ani też w okolicach stepu, pustyni, etc.) — i chyba autentycznie współczuję osobom, które na łono natury wyskakują przeciętnie raz w roku.


Międzynarodowy Dzień Lasów
Międzynarodowy Dzień Lasów świętowaliśmy tydzień temu, ale w chwili kiedy czytacie te słowa, celebrujemy go znów ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

W chwili kiedy niniejszy tekst pojawia się na tutejszych łamach, my czcimy Międzynarodowy Dzień Lasów… w lesie. Pamiętając, że nie było nas, był las — nie będzie nas, będzie las.


pies lesie
I jeszcze mały pstryczek z dziś — ździebko za bardzo padało, więc więcej fotek nie było ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
3
0
komentarze są tam :-)x