Czy posiadanie niezarejestrowanej pałki o ciężkim i twardym zakończeniu jest wykroczeniem?

Czy posiadanie pałki o ciężkim i twardym zakończeniu wymaga pozwolenia na broń i rejestracji? Czy posiadanie broni białej bez pozwolenia jest wykroczeniem? Czy niezarejestrowana pałka o twardej końcówce naraża posiadacza na sankcję karną?

postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 7 grudnia 2020 r. (III W 847/20)
Posiadanie pałki teleskopowej nie wymaga zezwolenia i nie może rodzić odpowiedzialności za wykroczenie z art. 51 ust. 1 ustawy o broni i amunicji. Niedopuszczalne jest stosowanie analogii w prawie wykroczeń w celu pociągnięcia obwinionego do odpowiedzialności za czyn będący wykroczeniem.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który miał przy sobie na ulicy pałkę posiadającą zakończenie z ciężkiego i twardego materiału, której używanie może zagrażać życiu i zdrowiu. Zdaniem policji przedmiot taki stanowił broń, którego posiadanie wymaga rejestracji, zatem sprawca został obwiniony o wykroczenie z art. 51 ust. 1 uobia.

art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o broni i amunicji (Dz.U. z 2020 r. poz. 955)
Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

Sąd przypomniał, iż bronią jest także broń biała, w tym pałki o zakończeniu wykonanym z ciężkiego i twardego materiału. Posiadanie broni tego rodzaju wymaga uzyskania pozwolenia (art. 9 ust. 3 uobia) i jego rejestracji (art. 13 uobia).

art. 51 ustawy o broni i amunicji 
1. Kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny.
2. Tej samej karze podlega, kto:
1) nie dopełnia obowiązku rejestracji broni albo obowiązku zdania broni i amunicji do depozytu (…)

W świetle brzmienia art. 51 ust. 1 uobia nie budzi wątpliwości, iż karalne jest posiadanie broni pneumatycznej, a także sprzedaż osobie nieuprawnionej broni pneumatycznej, miotacza gazu albo wskazanych w ustawie narzędzi i urządzeń, w tym broni białej — ale literalnie samo posiadanie przedmiotu zagrażającego życiu lub zdrowiu człowieka, w tym pałki z ciężką i twardą końcówką, nie jest wykroczeniem. Wykładnię taką potwierdza także analiza historyczna przepisu, który początkowo penalizował także posiadanie pałki o ciężkim i twardym zakończeniu, jednak po nowelizacji przepisów z 2003 r.  posiadanie takich narzędzi uległo depenalizacji.
Zdaniem sądu oznacza to, że czyn obwinionego jest indyferentny na gruncie prawa wykroczeń, co stanowi przesłankę wykluczającą wszczęcie postępowania.

Zamiast komentarza: czy tylko mi się wydaje, że oficjalna teza orzeczenia (nb. nie powielona w treści uzasadnienia) niespecjalnie trzyma się kupy? Raz, że przepis ten nic nie mówi o zezwoleniu na pałkę teleskopową (pozwolenie na broń białą niewątpliwie jest wymagane, podobnie jak jej rejestracja) — z tym, że posiadanie broni białej bez pozwolenia nie jest karalne (sic!), natomiast niedopełnienie obowiązku rejestracji takiej broni podlega penalizacji, z tym, że na podstawie art. 51 ust. 2 pkt 1 uobia.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x