Urlop dla samozatrudnionego (projekt)

Taka ciekawostka, ale warta odnotowania: w Izbie Poselskiej pojawił się zgłoszony przez grupę posłów Lewicy projekt nowelizacji kodeksu pracy i prawa przedsiębiorców przewidujący możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego przez samozatrudnionego.


urlop samozatrudnionego
Żeby nas tylko nie zrobili z tymi urlopami w trąbę ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ale po kolei, bo wprawdzie projekt nie jest długi, co wcale nie pozbawia go niedomówień. A mianowicie:

  • zaczyna się grubo, bo od zmiany kodeksowej definicji pracownika: otóż projekt przewiduje, iż pracownikiem ma być także osoba świadcząca pracę na podstawie innych umów, w tym także umów o świadczenie usług, jeśli wykonuje pracę osobiście, na stałe, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, a jego czas pracy odpowiada przynajmniej 1/2 etatu (art. 2 kp);
  • proste? niby proste, chociaż przydałoby się podkręcenie jasności w kontekście owych sześciu miesięcy — czy należy rozumieć, że samozatrudniony będzie miał status pracownika po pół roku w firmie swego pryncypała? czy należy go tak traktować już od pierwszego dnia pracy, o ile jego umowa jest zawarta na okres przekraczający owe 6 miesięcy?
  • czy taka modyfikacja definicji pracownika oznacza, że wszyscy „fakturowcy” raptem wejdą całościowo w reżim kodeksowy? wypowiedzenia, mobbingi, badania lekarskie, BHP, etc.,etc.? moim zdaniem i tak, i nie, a dokładnie: będzie trzeba sprawdzać gdzie przepis mówi o pracowniku, a gdzie odnosi się wprost do umowy o pracę;

art. 152 par. 3 kodeksu pracy (projekt)
Prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnikowi spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, nie zatrudniającym pracowników.

  • i jeszcze jedna wątpliwość: załóżmy, że mam spółkę i oto mój wspólnik, w ramach outsourcingu usług siedzi u klienta na tyle często, że uzbiera mu się pół etatu — rozumiem, że zdaniem projektodawców staje się wówczas pracownikiem owej firmy?
  • projekt przewiduje także uprawnienie do skorzystania przez samozatrudnionego z urlopu wypoczynkowego — na taki urlop będzie mogła pójść osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i wspólniko spółki cywilnej (pod warunkiem, że taki przedsiębiorca sam nie zatrudnia pracowników);

art. 154 par. 1 pkt 3 kodeksu pracy (projekt)
Wymiar urlopu wynosi:
3) 14 dni – w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

  • i tu clou programu: samozatrudniony i wspólnik s.c. będzie mógł zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą na czas swego urlopu wypoczynkowego — a wszystko to na okres 14 dni w roku (sprawdzić czy zawieszenie działalności na niecały miesiąc zwalnia z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne);
  • wszystko fajnie pięknie, ale tu znów wychodzi, że deputowani pisali ustawę na kolanie: 14-dniowy urlop na pewno ma się należeć osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (art. 154 par. 1 pkt 3 kp) — ale chociaż projekt daje prawo do urlopu także wspólnikowi spółki cywilnej, nie określa jak długi może być ten urlop, a więc do dyskusji pozostaje czy per analogiam ma się należeć 14 dni, czy jednak dłuższy lub krótszy);

art. 23 pkt 1a ustawy prawo przedsiębiorców (projekt; nb. chyba miał być ust. 1a)
Zawieszenie działalności gospodarczej jest także możliwe na czas urlopu wypoczynkowego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnikiem spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, nie zatrudniającym pracowników.

  • kwestia to niebagatelna, ponieważ zawieszenie działalności gospodarczej ma być uzależnione właśnie od czasu owego urlopu wypoczynkowego — czyli na ile, kochany wspólniku?
  • no i jeszcze: skoro samozatrudniony na fakturę może być pracownikiem i należy mu się urlop — to ile tego urlopu będzie mu przysługiwało? Art. 154 par. 1 kp daje pracownikom 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od stażu pracy, zaś człowiekowi z firmą tylko 14 dni — ile więc urlopu będzie się należało z tytułu osobistej, stałej, trwającej przeszło 6 miesięcy pracy na podstawie umowy o świadczeniu pracy? słowem: czy w takim przypadku taki samozatrudniony jest bardziej pracownikiem, czy jednak bardziej jednoosobowym przedsiębiorcą?
  • no i, last but not least: rzeczywiście prawodawstwo unijne nie wyklucza traktowania samozatrudnionego jak pracownika — zaś każdy pracownik ma prawo do przynajmniej 4-tygodniowego urlopu (por. TSUE z 29 listopada 2017 r., C-214/16) — jak zatem rozumieć przedstawiony przez Lewicę projekt?

W myśl projektu przepisy pozwalające na urlop samozatrudnionego miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2022 r.

To są takie właśnie drobnostki, o których trzeba pamiętać nawet jak chce się zmieniać świat — no ale przecież nie od tego oni dali się wybrać na posłów, żeby się przejmować takimi banałami i komunałami (ten przytyk jest adresowany nie tylko do projektodawców omawianego projektu, ale wszystkich dobrodziejów z Wiejskiej).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x