Jest rozporządzenie w/s minimalnej mocy przyłączeniowej dla stanowisk postojowych przy budynkach

Elektromobilność rozpędza się siedmiomilowymi butami — i oto ukazało zapowiadane już dawno temu rozporządzenie określające minimalną moc przyłączeniową dla stanowisk postojowych przy blokach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej (rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkami użyteczności publicznej oraz budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 892).

Dla przypomnienia: dwa lata pewne napięcie wzbudził projekt, w którym przewidziano nakaz elektryfikacji wszystkich miejsc postojowych w blokach wielorodzinnych. Ambitne wizje rządu zakładały minimalną moc przyłączeniową jako iloczyn wszystkich planowanych stanowisk postojowych i mocy 3,7 kW (w przypadku budynków użyteczności publicznej mocy miało starczyć na 1/5 stanowisk).

Opublikowane kilka dni temu rozporządzenie podpowiada, że nie ziścił się sen o elektromobilności — nie mamy na polskich drogach miliona elektrycznych samochodów, więc trzeba gonić zajączka dalej (Polski Ład, etc.), a poza tym:

  • przewidywana minimalna moc przyłączeniowa dla stanowisk postojowych w budynkach wielorodzinnych ma wynosić iloczyn 50% liczby miejsc parkingowych i mocy 3,7 kW — mówiąc po ludzku: w nowych blokach będzie wymóg elektryfikacji co najmniej połowy miejsc parkingowych;

par. 2 rozporządzenia w/s ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych
Minimalna moc przyłączeniowa dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkiem
mieszkalnym wielorodzinnym usytuowanym w gminie, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r.
o elektromobilności i paliwach alternatywnych, stanowi iloczyn 50% liczby wszystkich stanowisk postojowych związanych z tym budynkiem i wartości mocy 3,7 kW, jednak nie mniej niż 3,7 kW, chyba że z tym budynkiem nie są związane żadne stanowiska postojowe.

  • natomiast w przypadku budynków użyteczności publicznej iloczyn ten będzie wynosił 20%;
  • ale to nie wszystko, bo przecież odesłanie do art. 60 ust. 1 ustawy o elektromobilności sprawia, że takie warunki będą musiały spełniać projektowane inwestycje w większych gminach (powyżej 100 tys. mieszkańców), ale też odpowiednio „nasyconych” samochodami (tych cyfr nie chce mi się przepisywać, niemniej np. miasta wielkości Wrocławia będzie to dotyczyło o tyle, o ile zarejestrowano w nim co najmniej 200 tys. pojazdów samochodowych, a na 1000 mieszkańców przypada co najmniej 500 maszyn; czyli będzie?);
  • i jeszcze, żeby nie było wątpliwości: nie oznacza to, że na wspólnoty spada obowiązek przebudowywania garaży i parkingów — określona w rozporządzeniu minimalna moc przyłączeniowa dla stanowisko postojowych odnosi się wyłącznie do budynków, które „projektuje się i buduje”.

Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po jego promulgacji, która nastąpiła we wtorek — czyli czas łapać prąd, bo wkrótce może go zabraknąć.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x