Zakaz wlotu samolotów białoruskich przewoźników na polskie niebo

Krótko i na temat, ale tę informację warto zachować dla potomnych: 27 maja 2021 r. wprowadzony zostaje zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów należących do białoruskich linii lotniczych (rozporządzenie Rady Ministrów z 26 maja 2021 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, Dz.U. z 2021 r. poz. 962).


Zakaz wlotu samolotów białoruskich linii lotniczych
Od 27 maja 2021 r. aeroplany należące do białoruskich przewoźników nie będą mogły wzbijać się na polskie niebo (fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

Zakaz tego rodzaju jest odstępstwem od uznanej prawem międzynarodowym wolności żeglugi powietrznej („Polska przestrzeń powietrzna jest dostępna na równych prawach dla wszystkich jej użytkowników, a swoboda lotów w niej cywilnych statków powietrznych może być ograniczona wyłącznie na podstawie wyraźnego upoważnienia Prawa Lotniczego…” — art. 119 ust. 1 prawa lotniczego; podobne regulacje są w Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 1944 r.). Swoboda ta — wzorowana na dawnym prawie mórz — może być ograniczona wyłącznie ze względu na ważny interes polityki zagranicznej RP, obronność i bezpieczeństwo kraju, ważny interes gospodarczy oraz zobowiązania międzynarodowe.

par. 1 ust. 1 rozporządzenia
Wprowadza się zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Republiki Białorusi.

Zakaz lotów jest odpowiedzią na podstępne — pod pozorem rzekomego zagrożenia terrorystycznego — uprowadzenie przez białoruskie władze przelatującego nad jej terytorium samolotu Ryanair i porwanie opozycyjnego dziennikarza Romana Pratasiewicza (nb. urodzonego rok po objęciu władzy przez Łukaszenkę — to dużo mówi…).

I jeszcze, dla precyzji:

  • zakaz wlotu nie dotyczy samolotów biorących udział w akcji humanitarnej (lot o statusie HUM);
  • naruszenie zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat więzienia (art. 212 par. 1 pkt 1 lit. c) prawa lotniczego);
  • a gdyby ktoś szukał pola do dywagacji w kontekście potencjalnej odpowiedzialności sprawcy — granica państwowa to „powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielająca terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wody i wnętrze ziemi”;
  • co jest zgodne z konwencją z Chicago, która stanowi, że „każde Państwo posiada całkowitą i wyłączną suwerenność w przestrzeni powietrznej nad swoim terytorium” — w konsekwencji czego wszystkie samoloty w czasie lotu w polskiej przestrzeni powietrznej podlegają prawu polskiemu;

art. 6 ustawy prawo lotnicze
W czasie lotu w polskiej przestrzeni powietrznej i w czasie przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wszystkie statki powietrzne oraz osoby i rzeczy na tych statkach podlegają prawu polskiemu, chyba że prawo to stanowi inaczej.

  • co oznacza, że tenże słup powietrza ponad polskim terytorium mieści się w granicach Rzplitej i należy do terytorium Rzplitej — czyli nie ma bata, samolot nie wlata;
  • a jeśli się odważy — będzie to traktowane jako naruszenie przestrzeni powietrznej, co może skończyć się całą gamą reperkusji: od wezwania do opuszczenia przestrzeni powietrznej, poprzez nakaz lądowania na wyznaczonym lotnisku, aż do przechwycenia przez polskie lotnictwo wojskowe („Przechwycenie polega na identyfikacji statku powietrznego, nawiązaniu z nim łączności radiowej i kontaktu wzrokowego oraz naprowadzeniu go na właściwy kierunek lub wysokość lotu albo wymuszeniu lądowania na wskazanym lotnisku”);
  • mało tego: jednostka, która nie stosuje się do poleceń i nie reaguje na przechwycenie może być — ja nie doradzam, ja cytuję — ostrzeżona strzałami ostrzegawczymi przez samolot przechwytujący (a w dalszym ciągu nawet „zniszczony”).

Zamiast komentarza: to naprawdę wydaje się niebywałe, że od blisko trzech dekad pewnym średniej wielkości europejskim państwem włada kołchozowy władyka — nie dlatego, że lud Białorusi tego sobie życzy (chociaż Łukaszenkę niewątpliwie prawidłowo wybrano na urząd w 1994 r.), lecz dlatego, że popiera go lepszy łobuz z Kremla.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x