Psyknięcie otwieranej puszki nie może być zarejestrowane jako dźwiękowy znak towarowy

Psyknięcie otwieranej puszki z napojem nie może być zarejestrowane jako dźwiękowy znak towarowy — bo każda otwierana puszka wydaje dość podobny odgłos, a więc oznaczeniu brak zdolności odróżniającej — taka konkluzja wynika z wydanego dziś orzeczenia (wyrok Sądu UE z 7 lipca 2021 r. w/s Ardagh Metal Beverage Holdings vs. EUIPO (T-668/19).


Animacja czysto ilustracyjna — wszakże chodziło o dźwięk psyknięcia otwieranej puszki

Sprawa zaczęła się od złożonego przez Ardagh Metal Beverage Holdings GmbH Co. KG wniosku o rejestrację dźwiękowego znaku towarowego w postaci psyknięcia otwieranej puszki napoju, po której następuje sekundowa cisza, a następnie dobywa się 9-sekundowy syk musujących bąbelków.
EUIPO odmówiło rejestracji znaku ze względu na brak jego charakteru odróżniającego (w uproszczeniu: taki dźwięk wydaje każda puszka napoju, nie tylko produkowana przez Ardagh.

Rozpatrując wniesione przez firmę odwołanie Sąd UE stwierdził, iż znak towarowy może mieć formę dźwiękową (i tak art. 120 ust. 2 pwp wprost stanowi, iż „znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk”). Jednakże — podobnie jak każdy inny znak — musi go cechować zdolność odróżniająca (por. art. 129(1) ust. 1 pkt 2-4 pwp), w taki sposób, by konsument postrzegał oznaczenie jako odnoszące się do producenta — a nie jako element funkcjonalny, czy też określenie generyczne, etc. Braku zdolności odróżniającej nie można poczytywać w tym, że nikt wcześniej nie wystąpił o rejestrację takiej formy, ani też w tym, że napoje i opakowania są bezgłośne w chwili ich konsumpcji (bo przecież większość towarów co do zasady zachowuje milczenie) — natomiast wystarczy (i jest konieczne), by znak wprowadzał wyraźną dystynkcję co do oznaczanych nim towarów.
Jednakże psyknięcie otwieranej puszki jest elementem czysto technicznym i funkcjonalnym (upraszczając: po zerwaniu zawleczki puszka tak ma, że psyka w konkretny sposób), a dźwięk musujących bąbelków po prostu kojarzy się z napojami, przez co nie stanowi wskazówki co do pochodzenia towarów (natomiast dzieląca je cisza jest po prostu ciszą, która nie mówi nic).

Sumarycznie oznacza to, że psyknięcie otwieranej puszki nie może być skutecznie zarejestrowane jako dźwiękowy znak towarowy — a więc Sąd UE oddalił odwołanie producenta od negatywnej decyzji EUIPO.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x