Będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny auta (nawet po jego „imporcie” z innego powiatu)

Krótko i na temat, ale to dobra zmiana: jednym z bardziej irracjonalnych wymogów po „imporcie” samochodu z innego powiatu jest obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych na takie, których wyróżnik odpowiada miejscu zamieszkania (powiatowi) właściciela, co oczywiście wiąże się z odpowiednią opłatą. Na szczęście dokładnie wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy wykonawcze pozwalające na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego po nabyciu używanego (zarejestrowanego) pojazdu, choćby jego tablice nie pasowały do naszego miejsca zamieszkania (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, Dz.U. z 2022 r. poz. 188).

Dalej będzie w punktach, bo tak prościej:

  • zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego wchodzi w rachubę tylko i wyłącznie w przypadku tablic zgodnych z aktualnymi przepisami (literalnie „broni się” tylko wzór aktualnie wydawany), czytelne i utrzymane w należytym stanie — w przeciwnym razie przerejestrowanie będzie wiązało się z koniecznością wyrobienia nowych tablic;

art. 73 ust. 1a ustawy prawo o ruchu drogowym
Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne. W takim przypadku starosta, dokonując rejestracji pojazdu, wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych. Jeżeli tablice (tablica) rejestracyjne nie są zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a albo nie są utrzymane w należytym stanie, albo nie są czytelne, stosuje się przepis ust. 1.

  • po zmianach procedura będzie znacznie prostsza, acz nadal będzie wymagana wizyta w wydziale komunikacji z blachami pod pachą: tablice zdjąć z auta, ładnie wyczyścić (ważne!), dołożyć „wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego” (rozporządzenie precyzuje, że taki wniosek może być złożony na „odwrocie” formularza)…

par. 2 ust. 2a rozporządzenia w/s rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych
Właściciel pojazdu przedstawia organowi rejestrującemu do legalizacji tablice rejestracyjne w przypadku wniosku o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, o którym mowa w art. 73 ust. 1a ustawy.

  • …przedstawić tablice rejestracyjne do legalizacji (a więc wciąż będzie trzeba zapłacić za nalepkę legalizacyjną„Organ właściwy w sprawach rejestracji legalizuje tablice rejestracyjne, w tym profesjonalne tablice rejestracyjne, umieszczając na nich znak legalizacyjny”, art. 75b pord);
  • jeśli wszystko się zgadza — urzędnik nie wydaje nowych tablic, lecz ogranicza się do legalizacji dotychczasowych tablic (analogicznie w przypadku dodatkowej tablicy na bagażnik rowerowy, a także czasowej rejestracji pojazdu);

par. 9 ust. 1 rozporządzenia w/s rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych
W przypadku pojazdu, dla którego właściciel wnioskuje o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, zgodnie z art. 73 ust. 1a ustawy, organ rejestrujący dokonuje jedynie legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych.

  • dla jasności: nowe przepisy wchodzą w życie w poniedziałek 31 stycznia 2022 r. — i mają zastosowanie wyłącznie do wniosków, które zostały złożone po tej dacie (albowiem wnioski złożone i nierozpatrzone wcześniej idą w/g dotychczasowych regulacji).

Zamiast komentarza: to niewątpliwie dobra zmiana, mnie zaś od razu nasuwa się następna — dlaczego każdy nowy właściciel auta musi mieć nowy dowód rejestracyjny? Wystarczałoby gdyby wraz z nowym pojazdem był wydawany jakiś papierek (względnie z dopisywaniem tam kolejnego właściciela — czyli raczej taka karta pojazdu), bo przecież pozostałe dane (w tym przeglądy) i tak są w CEPiK-u. Mogłoby to nastręczać pewnych trudności przy wyjazdach zagranicznych, ale przecież chyba nic już nie stoi na przeszkodzie, by dane z ewidencji były widoczne także dla uprawnionych organów innych państw UE? (ekstra dokumenty można pozostawić tylko dla przezornych, choćby przy wyjeździe poza Unię).

(rzecz jasna w/w ułatwienia nie dotyczą pojazdów ściąganych z innych krajów Unii — jeszcze nie jesteśmy odrębnymi województwami jednego państwa, fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
12
0
komentarze są tam :-)x