Zerwanie plomby z cysterny to przestępstwo kradzieży z włamaniem

A skoro od dziś mamy 8% VAT na paliwa, to chyba dobry moment na kilka zdań o tym, że zerwanie plomby z cysterny to przestępstwo kradzieży z włamaniem, niezależnie od tego jak wiele (jak mało) sprawca paliwa sobie zleje (wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 3 sierpnia 2021 r., IV Ka 531/21).

Orzeczenie dotyczyło mężczyzny, który zerwał plastikową plombę z zaworu cysterny i zlał sobie trochę oleju napędowego, co sąd I instancji zakwalifikował jako kradzież z włamaniem.

Zdaniem obrońcy oskarżony nie dokonał żadnego włamania, ponieważ plastikowy zacisk można był zerwać palcami, zatem czyn można oceniać wyłącznie jako kradzież zwykłą — a z racji niewielkiej wartości paliwa jako wykroczenie (art. 119 par. 1 kw).

art. 279 § 1 kodeksu karnego
Kto kradnie z włamaniem,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Sąd odwoławczy przypomniał, iż kradzież z włamaniem polega na tym, że sprawca przełamuje zabezpieczenie i zabiera cudzą rzecz ruchomą (ciekawe: kopaliny rzeczą stają się dopiero po wydobyciu, zaś woda kopaliną nie jest, „z wyjątkiem wód leczniczych, wód termalnych i solanek”, art. 5 ust. 1 ustawy prawo geologiczne i górnicze). W tym ujęciu cysterna jest pomieszczeniem, do którego możliwe jest włamanie („za pomieszczenie zamknięte można uznać między innymi: wszelkiego rodzaju budynki, skarbce, schowki (np. kasy pancerne, kasetki, szafy, biurka), specjalne środki transportu (np. kolejowe wagony, samochody: chłodnie, cysterny, warsztaty) i inne środki służące do transportu ludzi lub mienia oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki i pojemniki służące do przechowywania, przekazywania lub przesyłania mienia do obrotu towarowego, transportu”), natomiast zerwanie plomby z cysterny stanowi przestępstwo kradzieży z włamaniem („postacią kradzieży z włamaniem jest zabór mienia społecznego, indywidualnego lub osobistego w celu przywłaszczenia z wszelkiego rodzaju budynków i innych wskazanych wyżej przykładowo pomieszczeń zamkniętych specjalnych, między innymi w następstwie (…) zerwania plomb i usunięcia związanych z nimi zabezpieczeń umieszczonych na drzwiach wagonów, samochodów specjalnych, pokrywach lub na kranach cystern i innych zbiornikach oraz pojemnikach służących do przechowywania, przekazywania lub przesyłania mienia do obrotu towarowego, transportu itp.”; cytaty za uchwałą SN z 25 czerwca 1980 r., VII KZP 48/79).
Oznacza to, że sąd I instancji prawidłowo zakwalifikował czyn oskarżonego jako przestępstwo, niezależnie od wartości zlanego paliwa — niewielka wartość przywłaszczonego mienia pozwala zakwalifikować kradzież jako wykroczenie wyłącznie wówczas, gdy sprawca nie przełamywał żadnego zabezpieczenia w celu uzyskania dostępu do skradzionej rzeczy.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
12
0
komentarze są tam :-)x