Będą przepisy utrudniające „kradzież” spółek zarejestrowanych w KRS

Krótko i na temat, ale ponoć jest zapotrzebowanie: do laski marszałkowskiej wpłynął projekt ustawy dopisującej do KRS przepisy przeciwko „kradzieży” spółek (projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym).

Projektowana regulacja ma przeciwdziałać zjawisku, które dotąd traktowałem jako umysłową rozrywkę (aczkolwiek lubiłem rysować takie scenariusze drżącym przed sytuacją „olaboga, jakieś chakiery zapisały sobie mojego PESEL-a!”), a mianowicie:

  • każda osoba zainteresowana śledzeniem losów podmiotu zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym będzie mogła zasubskrybować otrzymywanie informacji o czynnościach dotyczących owego podmiotu;
  • owe informacje — o złożonym wniosku oraz o dokonaniu wpisu do rejestru — będą przesyłane zainteresowanemu automatycznie, przez internet;

art. 10 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym
Informacje o:
1) zarejestrowaniu sprawy obejmujące numer KRS, sygnaturę sprawy i datę rejestracji sprawy,
2) dokonaniu wpisu w Rejestrze obejmujące numer KRS, sygnaturę sprawy, datę dokonania wpisu i numer wpisu
— dotyczące podmiotu wpisanego do rejestru, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 lub 2, są automatycznie przesyłane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego każdemu, kto za pośrednictwem tego systemu wskazał numer KRS podmiotu, którego informacje te mają dotyczyć.

  • takiej subskrypcji będzie można dokonać na 1 rok, okres ten będzie można przedłużać (maksimum na kolejny 1 rok);
  • jeden użytkownik będzie mógł zapisać się na powiadomienia dotyczące nie więcej niż 50 podmiotów;
  • (dla jasności: projekt przewiduje automatyczne przesyłanie informacji odnośnie podmiotów ujętych w rejestrze przedsiębiorców oraz rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej — prawodawca w swej mądrości przewiduje, że raczej nie będzie ma chętnych na kradzież tożsamości z rejestru dłużników niewypłacalnych ;-)
  • natomiast sądząc po uzasadnieniu projektu funkcja ta ma być udostępniona uwierzytelnionym użytkownikom Portalu Rejestrów Sądowych — zatem, o ile dobrze rozumiem, będzie można się zapisać tylko na powiadomienia o „swoich” spółkach i organizacjach.

A po co te nowe przepisy przeciwko „kradzieży” spółek z KRS? Ano jak się okazuje wcale nie jest li tylko scenariuszem filmu sensacyjnego sytuacja, w której osoba nieuprawniona składa wniosek o zmianę danych podmiotu, w ten sprytny sposób przejmując nad nim kontrolę. Owszem, sprzedaż udziałów w spółce z o.o. wymaga formy pisemnej i podpisu poświadczonego notarialnie, ale jak się okazuje dla chcącego nic trudnego — no i od czasu do czasu jakaś spółka zmienia właściciela / zarząd / etc. bez wiedzy zainteresowanego.

Projekt przewiduje, że przepisy przeciwko „kradzieży” spółek wejdą w życie 19 maja 2022 r.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x