Specjalny obszar ochrony siedlisk Las Pilczycki (PLH0200692)

Krótko i na temat, ale niektórzy się zdziwią: w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie, w myśl którego już niedługo wrocławski Las Pilczycki będzie kwalifikowany jako specjalny obszar ochrony siedlisk (rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 13 czerwca 2022 r. w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Las Pilczycki (PLH020069), Dz.U. z 2022 r. poz. 1483).


Specjalny obszar ochrony siedlisk Las Pilczycki
Oto jest specjalny obszar ochrony siedlisk Las Pilczycki jakim go widzę we snach i na jawie

Wyznacza się specjalny obszar ochrony siedlisk Las Pilczycki (PLH0200692), obejmujący obszar 120,73 ha, położony w województwie dolnośląskim.

Zwróciłem uwagę na tę nowalijkę legislacyjną tylko i wyłącznie ze względu na to, że Las Pilczycki całkiem nieźle znam, ponieważ jest on położony we Wrocławiu (wydawać by się mogło, że na Kozanowie, a więc mogłaby być to kolejna zmyłka wynikająca z wielokrotnego zmiany koryta Odry, ale jednak nie — rzeka nic z tym nie ma i Pilsnitzer Wald zawsze przynależał do Pilsnitz, a nie do Kosel). Mam tam rzut beretem, z tym, że przez rzeczkę Ślęzę (proszę nie mylić Ślęzy ze Ślężą!); swego czasu było łatwiej, bo były jakieś partyzanckie kładki, ale część zniosła woda, a część komuś przeszkadzała, zatem robi się z tego mała przejażdżka rowerkiem naokoło.


estakada Mostu Rędzińskiego
I jeszcze taka ciekawostka: wielu Polaków o Las Pilczycki się otarło, chociaż nawet o tym nie wie — otóż przecina go Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8, tuż obok Mostu Rędzińskiego

Utworzenie w Lesie Pilczyckim specjalnego obszaru ochrony siedlisk ma na celu ochronę następujących form przyrody:

 • ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium);
 • Łąki selernicowe (Cnidion dubii);
 • Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum)
 • Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae) i olsy źródliskowe;
 • Łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe (Ficario-Ulmetum)

A także ochrony następujących gatunków zwierząt:

 • czerwończyk nieparek (Lycaena dispar);
 • kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo);
 • modraszek telejus (Maculinea (Phengaris) teleius);
 • mopek (Barbastella barbastellus);
 • nocek łydkowłosy (Myotis dasycneme);
 • pachnica dębowa (Osmoderma eremita (Osmoderma barnabita));
 • przeplatka maturna (Hypodryas maturna)

Natomiast zainteresowanych jakie są konsekwencje takiego aktu, odsyłam do tekstu „Specjalny obszar ochrony siedlisk (Natura 2000)”.

I jeszcze może zwrócę uwagę, że Las Pilczycki wcale nie od dziś interesuje prawników: jego nazwa pojawia się w orzecznictwie dotyczącym protestów mieszkańców osiedla Maślice przeciwko budowie AOW (np. wyrok NSA z 29 marca 2007 r., II OSK 1820/06; wyrok WSA w Warszawie z 18 lutego 2008 r., IV SA/Wa 819/07), a także w kontekście późniejszej awantury o budowę wału przeciwpowodziowego chroniącego Kozanów (wyrok WSA z 10 czerwca 2009 r., II SA/Wr 616/08).

I to by było na tyle, na razie, bo czas przejść się po lesie.

(rozporządzenie sprawia, że tablice na wejściu do Lasu Pilczyckiego wreszcie będą odpowiadały rzeczywistości — być może ktoś tak zareagował na uchwałę w/s przekazania Komisji Europejskiej stosownego wniosku; fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
3
0
komentarze są tam :-)x