Krótko i na temat, ale niektórzy się zdziwią: w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie, w myśl którego już niedługo wrocławski Las Pilczycki będzie kwalifikowany jako specjalny obszar ochrony siedlisk (rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 13 czerwca 2022 r. w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Las Pilczycki (PLH020069), Dz.U. z 2022 r. poz. 1483).
Wyznacza się specjalny obszar ochrony siedlisk Las Pilczycki (PLH0200692), obejmujący obszar 120,73 ha, położony w województwie dolnośląskim.
Zwróciłem uwagę na tę nowalijkę legislacyjną tylko i wyłącznie ze względu na to, że Las Pilczycki całkiem nieźle znam, ponieważ jest on położony we Wrocławiu (wydawać by się mogło, że na Kozanowie, a więc mogłaby być to kolejna zmyłka wynikająca z wielokrotnego zmiany koryta Odry, ale jednak nie — rzeka nic z tym nie ma i Pilsnitzer Wald zawsze przynależał do Pilsnitz, a nie do Kosel). Mam tam rzut beretem, z tym, że przez rzeczkę Ślęzę (proszę nie mylić Ślęzy ze Ślężą!); swego czasu było łatwiej, bo były jakieś partyzanckie kładki, ale część zniosła woda, a część komuś przeszkadzała, zatem robi się z tego mała przejażdżka rowerkiem naokoło.
Utworzenie w Lesie Pilczyckim specjalnego obszaru ochrony siedlisk ma na celu ochronę następujących form przyrody:
- ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium);
- Łąki selernicowe (Cnidion dubii);
- Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum)
- Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae) i olsy źródliskowe;
- Łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe (Ficario-Ulmetum)
A także ochrony następujących gatunków zwierząt:
- czerwończyk nieparek (Lycaena dispar);
- kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo);
- modraszek telejus (Maculinea (Phengaris) teleius);
- mopek (Barbastella barbastellus);
- nocek łydkowłosy (Myotis dasycneme);
- pachnica dębowa (Osmoderma eremita (Osmoderma barnabita));
- przeplatka maturna (Hypodryas maturna)
Natomiast zainteresowanych jakie są konsekwencje takiego aktu, odsyłam do tekstu „Specjalny obszar ochrony siedlisk (Natura 2000)”.
I jeszcze może zwrócę uwagę, że Las Pilczycki wcale nie od dziś interesuje prawników: jego nazwa pojawia się w orzecznictwie dotyczącym protestów mieszkańców osiedla Maślice przeciwko budowie AOW (np. wyrok NSA z 29 marca 2007 r., II OSK 1820/06; wyrok WSA w Warszawie z 18 lutego 2008 r., IV SA/Wa 819/07), a także w kontekście późniejszej awantury o budowę wału przeciwpowodziowego chroniącego Kozanów (wyrok WSA z 10 czerwca 2009 r., II SA/Wr 616/08).
I to by było na tyle, na razie, bo czas przejść się po lesie.
(rozporządzenie sprawia, że tablice na wejściu do Lasu Pilczyckiego wreszcie będą odpowiadały rzeczywistości — być może ktoś tak zareagował na uchwałę w/s przekazania Komisji Europejskiej stosownego wniosku; fot. Olgierd Rudak, CC-BY 2.0)