Prawo lokatorskie przy wynajmowaniu mieszkania

Coraz częściej zamiast zakupu mieszkania na własność, ludzie decydują się na wynajem. Jest to spowodowane brakiem wystarczającej kwoty na zakup nieruchomości na własność lub tryb życia zmuszający do ciągłego przemieszczania się po kraju. Wiążę się to ze zmianą miejsca zamieszkania. Szczególnym zainteresowaniem, cieszą się małe kawalerki przez co, są najczęściej wybierane przez osoby, które prowadzą tzw. koczowniczy tryb życia.

Wynajmujący i najemca czyli podstawy

Przy wynajmie lokalu widnieją dwie strony. Jest nimi najemca i wynajmujący. Każdy z nich ma szereg praw i obowiązków do spełnienia a znajomość aktów prawnych może okazać się niezbędna, jeśli nie mamy nikogo kto może nad tym nadzorować. Wynajmujący jest osobą, która udostępnia dany lokal i planowo czerpie zyski z wynajmu.

Jedną z możliwości wynajmu mieszkania jest serwis Rentola. Można znaleźć tam wiele mieszkań na wynajem w przeróżnych lokalizacjach. Niezależnie od metrażu, lokalizacji, można odnaleźć mieszkanie dla siebie. Najemcą jest osoba, która najmuje nieruchomość za określone w umowie najmu korzyści materialne i korzysta z danej powierzchni użytkowej.

Prawa i obowiązki najemcy

Osoba wynajmująca dany lokal posiada wiele praw i obowiązków. Wiele z nich chroni ją przed komplikacjami wynikającymi z nieścisłości z przebywającymi tam lokatorami. Podstawowym obowiązkiem jest wydanie lokalu w ściśle ustalonym stanie. Nieruchomość powinna być w stanie niezagrażającym życiu i zdrowiu najemcy, wszystkie usterki związane z elektryką, wodą, ciepłem powinny zostać usunięte. Wynajem cieszy się ogromną popularnością w większych miastach jak np. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Wszędzie znajdziemy mieszkania do wynajęcia Wrocław ze względu na szerszy rynek pracy oraz renomowane uczelnie wyższe.

Właściciel ma prawo do ustanowienia wysokości żądanej kaucji, lecz nie może przekroczyć ona sumy rocznego czynszu za nieruchomość, którą wynajmuje. Ma pełne prawo do zabezpieczania mieszkania rzeczami najemcy. Dowolne dobra materialne najemcy mogą być przedmiotem zastawu.

Ma prawo do podniesienia opłat czynszowych, uprzednio wypowiadając pisemnie kwotę czynszu, która dotychczas obowiązywała. Ta sytuacja jednak jest przy jednoczesnym zachowaniu okresu wypowiedzenia.

Ważnym aspektem, który może być ustanowiony przez wynajmującego to przestrzeganie miru domowego, współżycia z sąsiadami czy wspólnoty mieszkaniowej. Warto także pamiętać o podatku dochodowym związanym z tytułu wynajmu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tym linkiem.


Prawo lokatorskie przy wynajmowaniu mieszkania
deborah cortelazzi, Unsplash.com


Prawa i obowiązki wynajmującego

Podstawowym obowiązkiem osoby, która wynajmuje dany lokal jest przestrzeganie ustaleń zapisanych w umowie. Jest to niezbędna rzecz przy wynajmowaniu lokalu od osób trzecich, znalezionych w ofertach internetowych czy u pośrednika. Obowiązkiem jest, aby wynajmujący eksploatował lokal w taki sposób, jaki jest określony w umowie między stronami.

Wynajmujący użytkujący lokal w sposób niewłaściwy, sprzeczny z umową i nie przestaje tego robić, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć najem bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jeśli najemca zmodernizował lub ulepszył lokal w określony sposób, najemca może je zatrzymać po zapłącie sumy, która odpowiada wartości w chwili zwrotu lub zażądać przywrócenia do stanu pierwotnego

Bez zgody wynajmującego, nie może podnajmować lokalu, lub oddać jego części, lub całego do bezpłatnego użytkowania. Nie wymaga się zgody wynajmującego względem osoby, której najemca jest obarczony tzw. obowiązkiem alimentacyjnym. Więcej szczegółów o umowie najmu znajdziesz tutaj.

W przypadku wad lokalu, na które najemca zwróci uwagę i które znacznie ograniczają możliwość użytkową, ma prawo zażądać obniżenia czynszu przez usterkę. Najemca ma w obowiązku naprawić lub konserwować takie elementy jak drzwi, okna, podłogi, posadzki, wykładziny podłogowe, wbudowane meble, trzony kuchenne czy grzejniki.


Prawo lokatorskie przy wynajmowaniu mieszkania
Brandon Griggs, Unsplash.com

Najem długoterminowy, krótkoterminowy i okazjonalny

Najem to umowa wiążąca stronę wynajmującą i najemcę do określenia, w jaki sposób ma odbywać się forma przekazania nieruchomości pod użyteczność najemcy na czas określony. Najem długoterminowy to umowa gdzie wynajmujący oddaje dany lokal w całości. Taka umowa trwa znacznie dłuższy czas a może, zdarzyć się nawet, że będzie podpisana na czas nieokreślony.

Na ten rodzaj najmu najczęściej decydują się rodziny z dziećmi, bądź firmy, które chcą w danej nieruchomości ulokować swoją siedzibę lub osób, które decydują się na podnajem lokalu. Ta umowa ma dłuższy okres wypowiedzenia, dzięki czemu wynajmujący, posiada ciągły i stały dochód przez ten czas.

Umowę najmu okazjonalnego zawiera się na czas określony, który maksymalnie może trwać 10 lat Odnosi się do wynajęcia lokalu, lecz w przeciwieństwie do najmu długoterminowego, osoba wynajmująca go nie może prowadzić działalności polegającej na wynajmie lokalu. Taka umowa może być zawarta w formie pisemnej.

Ta umowa wymaga od najemców dołączenia oświadczenia, że dobrowolnie poddadzą się egzekucji i zobowiązują się do wydania i przywrócenia do stanu pierwotnego danego lokalu. Takie oświadczenie powinno zawierać formę aktu notarialnego. W tym przypadku warto zaznaczyć, że koszty poniesione u notariusza są po stronie osoby wynajmującej dany lokal.

Wynajem krótkoterminowy polega na wynajęciu mieszkania, pokoju na niedługi okres, wynoszący od kilku dni po kilka miesięcy. W przypadku najmu, który ma trwać krócej niż rok, nie ma konieczności sporządzania umowy. Proces odbywa się w następujący sposób: najemca po prostu przelewa na konto bankowe wynajmującego pełną kwotę wynajmu, niekiedy zostaje także wpłacana kaucja zabezpieczająca.

Ten sposób wynajmu zdobywa ogromną popularność i jest chętnie wybierany przez turystów, studentów, którzy nie chcą zatrzymywać się w hotelach lub akademikach. W tym przypadku jest do wyboru wiele apartamentów lub mieszkań w dobrych lokalizacjach spełniające oczekiwania.


Prawo lokatorskie przy wynajmowaniu mieszkania
Huy Nguyen, Unsplash.com

autor: Rentola

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x