Czy Święto Trzech Króli przypadające „w środku” biegu terminu wydłuża ten termin?

A teraz coś z całkiem innej beczki, czyli czy święto przypadające w środku biegu terminu na dokonanie czynności wydłuża ten termin? Czyli Trzech Króli dziś — pismo powinienem złożyć w sądzie w poniedziałek — więc śmiało mogę poczekać do wtorku? Czy jednak chodzi tylko o termin kończący się w dniu ustawowo wolnym od pracy? (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 czerwca 2022 r., I GZ 142/22).

Orzeczenie dotyczyło zażalenia na odrzucenie przez WSA sprzeciwu od postanowienia jako wniesionego po terminie; a dokładnie: postanowienie referendarza zostało doręczone stronie w dniu 3 stycznia 2022 r., strona nadała pismo na poczcie 11 stycznia 2022 r. — zdaniem sądu z uchybieniem siedmiodniowego terminu liczonego od dnia doręczenia (art. 259 ppsa).

W zażaleniu na to postanowienie strona zwróciła uwagę, że 6 stycznia — w trakcie biegu terminu do dokonania czynności — był dzień wolny od pracy z powodu Święta Trzech Króli, zatem termin powinien ulec przedłużeniu. 

art. 83 par. -12 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
§ 1. Terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem § 2.

§ 2. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił tych zarzutów i oddalił zażalenie: strona zamierzająca wnieść zażalenie na postanowienie lub zarządzenie powinna dokonać tego w ciągu 7 dni od dnia doręczenia korespondencji sądowej. Owszem, zgodnie z art. 83 par. 2 ppsa sobota, dzień wolny od pracy lub święto skutkuje przedłużeniem terminu na dokonanie czynności — jednak wyłącznie wówczas, gdy w taki dzień przypada ostatni dzień terminu. Reguła ta nie ma natomiast zastosowania w sytuacji, kiedy święto przypada „w środku” biegu terminu.

Zamiast podsumowania, mała dygresja: czy tylko mnie się wydaje, że po nowelizacji art. 115 kc regulacja zawarta w ppsa jest niepotrzebna? Wszakże od paru lat sobota wydłuża termin także w prawie cywilnym (i procesowym, art. 165 par. 1 kpc), więc ppsa nie jest już takie rewolucyjne.

art. 115 kodeksu cywilnego
Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Tak czy inaczej warto pamiętać, że jeśli musiałeś coś zrobić dziś — możesz w poniedziałek, bo jutro sobota, a później niedziela…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x