Wadliwa skarga kasacyjna podlega odrzuceniu, to oczywista oczywistość. Co jednak ma zrobić strona, która uważa, że sąd się pomylił nie odrzucając skargi przeciwnika procesowego? Czy w takim przypadku dopuszczalne jest zażalenie na nieodrzucenie wadliwej skargi kasacyjnej?
postanowienie Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2022 r. (III CZ 349/22)
Zażaleniem do Sądu Najwyższego na podstawie art. 394(1) § 1 kpc można zaskarżyć jedynie odrzucenie środków zaskarżenia wymienionych w tym przepisie, nie zaś ich nieodrzucenie.
Ten ciekawy wątek proceduralny zaczął się od częściowego odrzucenia, przez sąd odwoławczy, wniesionej przez powodów skargi kasacyjnej. Strona pozwana zauważyła, że w pozostałym zakresie środek zaskarżenia także był nieprawidłowy (sądząc po pozostawionych okruszkach zarzuty dotyczyły m.in. braku określenia zakresu uchylenia i zmiany prawomocnego wyroku), zatem do SN wpłynęło zażalenie na nieodrzucenie wadliwej skargi kasacyjnej w całości.
Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że zażalenie do SN przysługuje wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Jednakże przepis o możliwości złożenia zażalenia na odrzucenie skargi kasacyjnej nie może być interpretowany rozszerzająco, tj. jako podstawy do wniesienia zażalenia na nieodrzucenie tego środka.
art. 394(1) par. 1 kodeksu postępowania cywilnego
Zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje na postanowienie sądu drugiej instancji odrzucające skargę kasacyjną oraz na postanowienie sądu drugiej lub pierwszej instancji odrzucające skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Argumenty, które strona przedstawiła w zażaleniu, należało przedstawić w toku procedury tzw. przedsądu, w formie odpowiedzi na skargę kasacyjną — stronie, która przespała ten etap postępowania zażalenie na nieodrzucenie skargi kasacyjnej wniesionej przez przeciwnika procesowego nie przysługuje.