Czy można wnieść zażalenie na nieodrzucenie skargi kasacyjnej?

Wadliwa skarga kasacyjna podlega odrzuceniu, to oczywista oczywistość. Co jednak ma zrobić strona, która uważa, że sąd się pomylił nie odrzucając skargi przeciwnika procesowego? Czy w takim przypadku dopuszczalne jest zażalenie na nieodrzucenie wadliwej skargi kasacyjnej?

postanowienie Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2022 r. (III CZ 349/22)
Zażaleniem do Sądu Najwyższego na podstawie art. 394(1) § 1 kpc można zaskarżyć jedynie odrzucenie środków zaskarżenia wymienionych w tym przepisie, nie zaś ich nieodrzucenie.

Ten ciekawy wątek proceduralny zaczął się od częściowego odrzucenia, przez sąd odwoławczy, wniesionej przez powodów skargi kasacyjnej. Strona pozwana zauważyła, że w pozostałym zakresie środek zaskarżenia także był nieprawidłowy (sądząc po pozostawionych okruszkach zarzuty dotyczyły m.in. braku określenia zakresu uchylenia i zmiany prawomocnego wyroku), zatem do SN wpłynęło zażalenie na nieodrzucenie wadliwej skargi kasacyjnej w całości.

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że zażalenie do SN przysługuje wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Jednakże przepis o możliwości złożenia zażalenia na odrzucenie skargi kasacyjnej nie może być interpretowany rozszerzająco, tj. jako podstawy do wniesienia zażalenia na nieodrzucenie tego środka.

art. 394(1) par. 1 kodeksu postępowania cywilnego
Zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje na postanowienie sądu drugiej instancji odrzucające skargę kasacyjną oraz na postanowienie sądu drugiej lub pierwszej instancji odrzucające skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Argumenty, które strona przedstawiła w zażaleniu, należało przedstawić w toku procedury tzw. przedsądu, w formie odpowiedzi na skargę kasacyjną — stronie, która przespała ten etap postępowania zażalenie na nieodrzucenie skargi kasacyjnej wniesionej przez przeciwnika procesowego nie przysługuje.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x