„Firma oszukuje klientów” — czyli czy ludzie mówią do siebie językiem prawniczym, czy raczej polszczyzną potoczną?

Lato, wakacje, wycieczki, wyjazdy, wypady rowerowe… Zakładając, że nie zawsze wszystko wychodzi jak należy: czy post z frazą „firma oszukuje klientów” oznacza publiczny zarzut popełnienia przestępstwa oszustwa — a więc jeśli przestępstwa nie było, to jest naruszenie renomy i dobrego imienia przedsiębiorcy? Czy jednak ludzie nie mówią do siebie językiem prawniczym, lecz potoczną polszczyzną? (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 16 marca 2023 r., I ACa 687/22).

Spór zaczął się od zawarcia umowy, na podstawie której spółka United-Cyclists.com sp. z o.o. zobowiązała się do zorganizowania wyprawy rowerowej po Peru, a klient m.in. do zapłaty wynagrodzenia w kwocie 5999 zł i przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wzięcia udziału w imprezie. Niestety, wyjazd do skutku nie doszedł: najpierw organizator odwołał go ze względu na „ciężkie choroby rodzinne” i zaproponował nieco późniejszy termin, zaś po tym, jak uczestnik się nie zgodził i zażądał zwrotu zapłaconych pieniędzy, przedstawiono mu porozumienie, w którym miał zrzec się wszelkich roszczeń.

szlak rowerowy
Czy niecodzienne oznaczenie szlaku rowerowego można traktować jako utwór? A więc to zdjęcie jest… jego jumaniem? opracowaniem? (fot. Olgierd Rudak, CC BY-SA 4.0)

Klient na takie załatwienie sprawy się nie zgodził, więc firma wypowiedziała mu umowę, powołując się na nieterminowe dostarczenie zaświadczenia lekarskiego (kilka tygodni wcześniej były jakieś drobne pierepałki) — sam wyjazd się w ogóle nie odbył — zaś po tym, jak główny przewodnik w tym terminie pojechał z inną grupą do Maroka, mężczyzna dość obszernie opisał napotkane problemy na Fejsbóku oraz domagał się nie tylko zwrotu należności, ale też 10 tys. zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia (por. „Firma United Cyclists odwołała wyprawy, klienci czują się oszukani. „Oddaj nam pieniądze””)…


…a ponieważ w poście napisał, że „firma oszukuje klientów” i zilustrował go własnym zdjęciem, na którym w ręku trzyma kartkę z napisem „[przewodniku] oddaj nam pieniądze za niewykonaną usługę – nie oszukuj ludzi !!”, zaś pod nim pojawiło się mnóstwo komentarzy z frazą „złodzieje” i „banda oszustów” — spółka (która jakoś w tzw. międzyczasie pieniądze odesłała) wniosła powództwo o ochronę dóbr osobistych, w którym zażądała m.in. przeprosin.

Sąd I instancji uznał, że zarzut popełnienia przestępstwa oszustwa był nieprawdziwy — bo nie tylko osoba prawna nie może być ścigana za przestępstwo oszustwa, ale też nikt nie został skazany, ale nawet nie został oskarżony o jakiekolwiek przestępstwo, a więc należy uważać go za niewinnego — a jego rozpowszechnienie mogło narażać spółkę na utratę zaufania w społeczności cyklistów, a przez to podważać jej renomę i dobre imię. Biorąc zatem pod uwagę, że pozwany nie wykazał żadnych okoliczności wyłączających bezprawność — rzeczowa krytyka jako sposób wyrażania opinii jest potrzebna, acz nie może prowadzić do samosądów i linczu, jak też jej celem nie może być „wywarcie presji, przymuszenie kontrahenta” do spełnienia spornego świadczenia (konsument ma po temu lepsze, zgodne z prawem, środki) — sąd nakazał opublikowanie na Fejsbóku przeprosin.

Zupełnie inaczej sprawę ocenił sąd odwoławczy: chociaż w języku prawniczym czyn stypizowany w art. 286 kk określa się jako przestępstwo oszustwa, czasownik „oszukać” w tym przepisie się nie pojawia. Jednak ludzie nie posługują się językiem prawniczym, lecz językiem potocznym; mało tego: pozwany w swym poście niewątpliwie nie zarzucił spółce popełnienia przestępstwa — zaś zdania „firma oszukuje klientów” nie można analizować wyłącznie przez odniesienie do kodeksu karnego.
Druga sprawa, że z gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa nie trzeba korzystać w konkurencji z uprawnieniami procesowymi: klient niezadowolony ze sposobu wykonania umowy może dochodzić od nieuczciwego kontrahenta roszczeń, ale ma też prawo opublikować w internecie krytyczną informację (taka krytyka nie może być nazywana „linczem”, zaś „tego typu porównania były niestosowne i mogły wzbudzić podejrzenie o brak obiektywizmu ze strony Sądu”).

Kluczowa jednak okazała się ocena adekwantości krytyki do zaistniałej sytuacji: spółka zobowiązała się do zorganizowania wyprawy rowerowej do Peru, za imprezą stał człowiek, którego środowisko traktowało jako „autorytet”, a więc można było oczekiwać profesjonalizmu w wykonaniu umowy. Jednak wyprawa została w ostatnim momencie odwołana, bez wcześniejszych informacji o ew. problemach, co wcale nie przeszkodziło mężczyźnie — w tym samym czasie — zorganizować i pojechać na podobny wyjazd do Maroka. A następnie, zamiast po prostu oddać pieniądze, firma zwlekała i zwodziła klienta, podsuwając mu m.in. niekorzystne porozumienie (od siebie dodam, że narzucenie konsumentowi warunków wyłączających odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania to klasyczna klauzula abuzywna), aby finalnie rozwiązać umowę z wyimaginowanych przyczyn.

Biorąc zatem pod uwagę, iż

Synonimem słowa oszukiwać są takie słowa jak: zwodzić, mamić, kantować, wprowadzać w błąd, kręcić, ściemniać, zniekształcać prawdę, dezinformować, wyprowadzać kogoś w pole, omamić,

działania spółki United-Cyclists.com sp. z o.o. mogą być w ten sposób oceniane — ba, sprawy mają się tak słabo, że w tzw. międzyczasie „spółka została niejako „porzucona” przez osoby ją reprezentujące, a udziałowcy spółki do tej pory nie doprowadzili do obsadzenia jej zarządu” (tak rzeczy mają się do dziś, wystarczy sprawdzić w KRS — Jacek Lisiecki został odwołany w marcu 2022 r. i od tego momentu spółka jest bez sternika, zaś w apelacji reprezentował ją kurator).
Sumarycznie oznacza to, że publiczna krytyka — zarzut, iż „spółka oszukuje klientów” — był usprawiedliwiony, a więc działanie pozwanego klienta nie miało charakteru bezprawnego, zatem sąd odwoławczy oddalił powództwo w całości.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x