Automatyczne przedłużenie prawa jazdy (bo koronawirus) wyklucza odpowiedzialność za prowadzenie bez uprawnień

Aktualnie każde prawo jazdy wydawane jest na określony, nie dłuższy niż 15 lat, okres, a po tym czasie kierowca musi wyrobić nowy dokument, albowiem jazda bez nowego prawa jazdy (już przecież niekoniecznie w kieszeni) traktowane jest jako prowadzenie bez uprawnień. Przedłużenie uprawnień do prowadzenia pojazdów — czynność stricte urzędowa — nie było wszakże wymagane okresie pandemicznym — czy zatem kierowca może odpowiadać za to, że nowego dokumentu nie posiada? (wyrok Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2023 r., I KK 252/23).


Transfagaraska tunel
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Olgierd Rudak, CC BY-SA 4.0)

Orzeczenie dotyczyło mężczyzny, który — w grudniu 2022 r. — mimo wygaśnięcia prawa jazdy (ściśle: po upływie okresu, na jaki zostało mu wydane prawo jazdy kategorii „B”) jechał autem, co potraktowano jako prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

W wydanym bez rozprawy (a więc za zgodą obwinionego) wyroku sąd uznał kierowcę winnym wykroczenia i ukarał grzywną w wysokości 1,5 tys. zł, a także orzekł półroczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za sprawą Prokuratora Generalnego sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który zwrócił uwagę, że owszem, chociaż uprawnienia wygasły w lutym 2022 r., a zainteresowany nie przedłużył okresu ważności prawa jazdy (art. 13 ust. 1 i ust. 6 ustawy o kierujących pojazdami) — to jednak zastosowanie miał przepis, w myśl którego kierowca nie musiał składać takiego wniosku (bo koronawirus) — zaś ważność prawa jazdy uległa przedłużeniu o 60 dni licząc od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

W ocenie SN oznacza to, że kierowcy nie można przypisać odpowiedzialności za wykroczenie — zatem wyrok został uchylony, a obwiniony uniewinniony od zarzutów.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x