Czy kierowca może uniknąć odpowiedzialności za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię — bo post factum doszło do awantury?

Obowiązkiem kierowcy, który skręca w drogę poprzeczną, jest bezwarunkowo ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię na skrzyżowaniu, to oczywista oczywistość. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu jest bowiem wykroczeniem, to druga oczywista oczywistość. A może kierujący pojazdem może uniknąć odpowiedzialności za naruszenie przepisów ruchu drogowego — bo później się okazało, że z pieszego też jest niezłe ziółko? (nieprawomocny wyrok SR Poznań-Nowe Miasto i Wilda z 25 marca 2024 r., VI W 1308/23).


Ruda Milicka
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Olgierd Rudak, CC BY-SA 4.0)

Orzeczenie dotyczyło kierowcy, który skręcając w lewo na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię.

Pieszy się zdenerwował i kopnął w tylny zderzak samochodu, więc kierowca się zdenerwował i wysiadł z auta, doszło do kłótni i wzajemnych obelg — ultima ratio w rękach kierowcy okazał się gaz, którym psiknął adwersarzowi w twarz…
…co skończyło się wnioskiem o ukaranie za wykroczenie nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię (art. 86b par. 1 pkt 1 kw).

Obwiniony nie przyznał się do zarzutów: raz, że pieszy wtargnął mu na jezdnię, a dwa, że przecież doszło do scysji, w czasie której pieszy miał rzucić w jego stronę kamieniem.

art. 26 ust. 2 prawa o ruchu drogowym
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

art. 86b par. 1 i 3 kodeksu wykroczeń
§ 1
. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, prowadząc pojazd mechaniczny:
1) wbrew obowiązkowi nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,
(…)
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.

Odnosząc się do tych argumentów sąd przypomniał, iż skręcając pojazdem w drogę poprzeczną należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który przechodzi przez jezdnię na skrzyżowaniu (bajdełej zwrócę uwagę, że przepis ten dość wyraźnie różni się od ogólnego obowiązku ustąpienia pieszemu wchodzącemu na zebrę). Kierowca nie może się przy tym usprawiedliwiać sytuacją, do której doszło po zdarzeniu, w tym kłótnią czy awanturą — bo to nie ma najmniejszego związku ze spowodowaniem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.
(Całkiem na marginesie zwrócę uwagę, że sąd uznał zeznania świadka zdarzenia — czyli owego pieszego — za całkowicie wiarygodne: raz, że jest osobą obcą dla obwinionego, a dwa, że nie miał żadnego „uzasadnionego interesu” by przedstawiać zdarzenia w sposób niekorzystny dla kierowcy… no, uzasadnionego to on może nie miał, ale co z interesem nieuzasadnionym?)

Jakby ktoś pytał: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcie w drogę poprzeczną kosztowało kierowcę 1,5 tys. złotych grzywny — oraz 6-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x