Krótko i na temat, aczkolwiek w tych trudnych chwilach może być to ostatnią pociechą: w serwisie internetowym RCL pojawił się projekt przepisów przewidujących podwyższenie zasiłku pogrzebowego do 7000 złotych — oraz obowiązek jego stałej waloryzacji (projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw).
A mianowicie, w pewnym skrócie:
- do końca 2010 r. wypłacany przez ZUS zasiłek pogrzebowy wynosił 200% przeciętnego wynagrodzenia z dnia śmierci osoby chowanej;
- od 1 stycznia 2011 r. jego kwotę ustalono sztywno na 4 tys. zł — bez jakiegokolwiek mechanizmu waloryzacyjnego, a przecież w tzw. międzyczasie inflacja wszystko zeżarła…
- i oto jest: propozycja zwiększenia zasiłku pogrzebowego do wysokości 7 tys. zł;
art. 80 ust. 1-2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (projekt)
1. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 7000 zł.
2. Kwota zasiłku pogrzebowego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.
- kwota zasiłku pogrzebowego miałaby podlegać corocznej waloryzacji o wartość inflacji („Wskaźnikiem waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym, ogłoszony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski””), przy czym dla pewności prezes ZUS miałby obowiązek odrębnego ogłaszania tej wartości w M.P.;
- podwyższenie zasiłku pogrzebowego miałoby dotyczyć także wszystkich służb, które mają swoje regulacje, tj. policji, Straży Granicznej, PSP, funkcjonariuszy ABW i AW, SKW i SWW, ABW, SW, SOP, SM, a także żołnierzy.
Dla jasności:
- projekt przewiduje, iż nowelizacja miałaby wejść w życie po 14-dniowym vacatio legis;
- podwyższony zasiłek pogrzebowy dotyczyłby osób, których śmierć nastąpiła po wejściu w życie nowych przepisów;
- jednak pierwsza waloryzacja jego stawki nastąpiłaby dopiero w 2025 r.