impressum // kontakt

Podoba Ci się to co tu robię? A może znalezione tutaj informacje przydały się do czegoś zawodowo lub osobiście? Jeśli tak, możesz  dokonać dobrowolnej wpłaty „co łaska” na wsparcie psów w potrzebie:
63 1140 2004 0000 3102 1752 2941

lub współfinansować część wydatków związanych z wydawaniem tutejszego „Czasopisma” via PayPal: paypal.me/olgierdrudak

Czasopismo Lege Artis

redaktor naczelny: Olgierd Rudak


Olgierd Rudak


wydawca: Olgierd Rudak, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą LEGEARTIS.ORG Olgierd Rudak, dane kontaktowe


czasopismo lege artis reklama


Czasopismo Lege Artis wpisane jest do rejestru dzienników i czasopism pod numerem Rej Pr 2415 — postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 27 września 2007 roku (sygn. akt I Ns Rej. Pr 592/07)

Informacje rozpowszechnione w serwisie nie stanowią porady prawnej i stanowią wyłącznie przejaw publicystyki prawnej. Wszelkie prezentowane poglądy i opinie są moimi prywatnymi opiniami i nie należy ich łączyć z zatrudnieniem lub świadczeniem usług na rzecz jakiegokolwiek podmiotu. Zastrzegam sobie prawo do błądzenia, prowokowania i zmiany stanowiska.

Wszelkie materiały przeznaczone do publikacji (wyłączając informacje handlowe, na przesyłanie których nie wyrażam zgody) proszę przesyłać na powyższy adres. Osoby pragnące podzielić się interesującymi ciekawostkami w celu ich publikacji zapewniam o zachowaniu w tajemnicy ich tożsamości.

Wszelkie prawa do tekstów zastrzeżone.
Fotografie autorstwa Olgierda Rudaka udostępnione są na licencji CC-BY-SA-3.0, chyba że wskazano inaczej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zabrania się dalszego rozpowszechniania aktualnych artykułów bez uzyskania zgody Wydawcy.


historia Czasopisma Lege Artis

Czasopismo Lege Artis ukazuje się od 17 listopada 2006 r., początkowo jako wydawnictwo bezdebitowe, jednak od 27 września 2007 r. wpisane do rejestru dzienników i czasopism pod numerem Rej Pr 2415.
Do maja 2014 r. Lege Artis wydawane było w formie bloga prowadzonego pod adresem Olgierd.bblog.pl (serwis został zaorany, domena sprzedana — smętne resztki można znaleźć w serwisie Internet Archive), natomiast od tego czasu ma postać obecną.

Czasopismo Lege Artis porusza przede wszystkim tematykę prawną, szczególności z zakresu mediów i prasy, własności intelektualnej, w tym prawa autorskiego, ochrony konkurencji i konsumentów, bankowości, świadczenia usług drogą elektroniczną oraz dostępu do informacji publicznej. Niemało uwagi poświęcano tematyce wolności osobistej i gospodarczej, zwłaszcza wolności słowa oraz ochrony danych osobowych i prawa do prywatności, ale i swobody gospodarowania (autor konsekwentnie przyjmuje postawę liberalną i prokapitalistyczną).

Z najgorętszym przyjęciem spotkały się teksty poświęcone:

  • pomysłowi na rejestrację praw autorskich (tj. biznesowi Authalia sp. z o.o. oraz powiązanemu z nim stowarzyszeniu Auhalia.org), które obiecywały przedziwny sposób na rzekome zagwarantowanie twórcom utworów bezpieczeństwa ich praw — finałem afery była „Wielka beka pod Grunwaldem” (grudzień 2009-styczeń 2010 r.);
  • wyciekowi danych z systemu wrocławskiej karty miejskiej Urbancard — czyli aferze, w której z otoczenia prezydenta Wrocławia popełniła przestępstwo wykorzystania danych osobowych zgromadzonych w systemie Urbancard do spamu agitacyjnego w kampanii samorządowej 2010 r., co zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym (listopad 2010-listopad 2011 r.);
  • zaangażowaniu w ujawnienie przez Kancelarię Prezydenta Bronisława Komorowskiego tajnych opinii prawnych dotyczących konstytucyjności „pierwszego skoku na OFE”, przy czym o tym, że był to pierwszy skok dowiedzieliśmy się znacznie później (kwiecień 2011 r.);
  • „aferze Ptasiego Mleczka”, czyli absurdalnym żądaniom wysuwanym przez prawników Lotte Wedel pod adresem internautów, którzy dzielili się przepisami na ptasie mleczko nie bacząc, iż znak towarowy Ptasie Mleczko® jest zastrzeżony na rzecz producenta wedlowskich słodyczy (luty 2012 r.);
  • zaś z mniejszych acz nie mniej interesujących spraw przypomnieć mogę sprawę karną za oprogramowanie Total Commander, historię z magiczną podmianą tabeli z opłatami w Alior Banku; „internet z siedzibą w Warszawie”, a także niejaki udział w głośnej swego czasu sprawie sądowej przeciwko Wikipedii (za trolla), a właściwie serii pozwów, co zresztą kończyło się dla mnie trzema aktami oskarżenia (sic!).

Czasopismo Lege Artis to nie jedyny przejaw mojej aktywności medialnej czy dziennikarskiej. Pierwszy „prawdziwy” tekst w drukowanej gazecie mojego autorstwa pojawił się w 1993 r. i przez jakiś czas nawet próbowałem zbierać różne numery na pamiątkę… a później kompletnie straciłem rachubę. Z jakąś tam próbką możecie zapoznać się tutaj.


A na pamiątkę — zrzut ekranu końcowej fazy poprzedniej szaty Lege Artis — jeszcze na platformie bblog.pl:

blog o prawie Czasopismo Lege Artis


Ta strona używa różnych ciastek (cookies) a być może innych technologii, z których można zrezygnować poprzez stosowne ustawienie przeglądarki użytkownika. Znane mi ciastka to: Google Analytics (statystyki stron) i Money2Money (platforma sprzedażowa usług finansowych — przy czym nie mam pewności czy aby dopiero otwarcie wniosku nie serwuje ciastka). Zapewne jest coś od Automattic Inc. (WordPress.com lub WordPress.org).
Więcej grzechów nie znam lub nie pamiętam (w ogóle się na tym nie znam).