Nie ma czegoś takiego jak „odszkodowanie za naruszenie RODO” (TSUE)

A teraz czas na tekst, na który w zniecierpliwieniu czekały miliony: czy administrator, który naruszył przepisy o ochronie danych osobowych powinien wypłacić zainteresowanej osobie odszkodowanie za naruszenie RODO? Na przykład jeśli nadal przetwarzał dane w celach marketingowych, po wniesieniu sprzeciwu? Czy jednak odszkodowanie należy się za szkodę — a nie za samo naruszenie przepisów prawa? … Dowiedz się więcej

„Recykling” numerów telefonów i zgoda na wysyłanie esemesów reklamowych wyrażona przez poprzedniego abonenta

SMS reklamowy nowy numer telefonu

Tak mnie właśnie naszło, po tym jak mi przyszło: czy aby — biorąc pod uwagę, że coraz częściej ludzie dostają numer telefonu po „recyklingu”, a więc z jakąś historią po poprzednim abonencie — nie powinny się zmienić przepisy o uzyskiwaniu zgody na wysyłanie komunikacji marketingowej? Czy prawodawca powinien rozważyć odejście od zgody bezterminowej, na rzecz czasowej, wygasającej … Dowiedz się więcej

Czy badanie satysfakcji klientów pozwala wysłać do kupującego wiadomość z prośbą o opinię po zakupie?

To się może przydać w kontekście obowiązku weryfikacji prawdziwości opinii konsumentów o oferowanych towarach: czy badanie satysfakcji klientów, jako element marketingu bezpośredniego, pozwala wysłać do użytkownika e-sklepu prośbę o ocenę? Czy jednak taka wiadomość jest informacją handlową, a więc wymaga uzyskania zgody odbiorcy? nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 18 listopada 2022 r. (II SA/Wa 715/22)Sam fakt dysponowania … Dowiedz się więcej

Zakaz używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych obejmuje także przesyłanie niezamówionej informacji handlowej (nowelizacja art. 172 pt)

Krótko i na temat, ale powinien się ucieszyć P.T. Czytelnik, który jakiś czas temu z oburzeniem odniósł się do mego powątpiewania co do kompetencji UKE w kontekście zwalczania mejlowego spamu: już za chwileczkę, już za momencik znowelizowane prawo telekomunikacyjne będzie „kryło” użytkowników przed (prawie?) wszystkimi niechcianymi kampaniami telemarketingowymi. A wszystko dzięki temu, że zakaz używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych został rozszerzony na przesyłanie … Dowiedz się więcej

Wyświetlanie banerów reklamowych w skrzynce poczty elektronicznej wymaga wyraźnej zgody użytkownika (wyrok TSUE C-102/20)

A teraz coś z nieco innej beczki, czyli kilka akapitów o tym, że wyświetlanie banerów reklamowych w skrzynce poczty elektronicznej wymaga wyrażenia przez użytkownika wyraźnej zgody — nawet jeśli baner taki nie oznacza przesyłania informacji handlowych (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 listopada 2021 r., C-102/20). Sprawa dotyczyła wyświetlania, na zlecenie przedsiębiorcy, komunikatów reklamowych użytkownikom … Dowiedz się więcej