Zawarcie nowej umowy z pracownikiem przejętym w trybie art. 23(1) kp jest niedopuszczalne

Czy pracodawca, który przejął zakład pracy w trybie art. 23(1) kodeksu pracy może podpisać z przejętymi pracownikami nowe umowy? Czy jednak zawarcie nowej umowy o pracę po przejęciu pracownika jest niedopuszczalne, zaś taka czynność może być traktowana jako nieważna, zwłaszcza jeśli nowa umowa oznacza nowe warunki zatrudnienia? (wyrok Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 2021 r., I … Czytaj dalej

Czy po odmowie przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego przysługuje odprawa?

Czy odmowa przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego, wskutek czego doszło do zwolnienia pracownika z pracy, pozbawia go prawa do odprawy pieniężnej? Czy jednak w przypadku sporu należy ocenić na ile odmowa stanowiła współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy, a zatem — jeśli była racjonalna — pracownikowi odprawa nadal przysługuje? nieprawomocny wyrok SR w Bełchatowie z 18 czerwca 2020 r. … Czytaj dalej

Sąd Najwyższy: ustawowe „wygaśnięcie” stosunku pracy przy reorganizacji urzędów czasem zbytnio przypomina zwykłe wypowiedzenie

dochodzenie szkód łowieckich

Czy ustawodawca może, całkowicie dowolnie, zadekretować wygaśnięcie stosunku pracy z mocy prawa pracowników reorganizowanego urzędu — ale decyzję odnośnie wygaśnięcia umowy o pracę konkretnego pracownika pozostawić woli innego urzędnika? Czy jednak w takim przypadku — skoro owo wygaśnięcie zależeć ma od czyjejś decyzji — można odnieść wrażenie, że de facto jest to wypowiedzenie umowy o … Czytaj dalej

Stosowanie układu zbiorowy pracy po przejęciu pracownika w trybie art. 23(1) kp

Czy pracodawca, który przejął pracownika wraz z zakładem pracy, stosuje przez 1 rok układ zbiorowy pracy pracodawcy przekazującego w całości, czy jednak powinien stosować postanowienia własnego układu zbiorowego pracy, jeśli są dla przekazanych pracowników korzystniejsze? Czy stosowanie się do przepisów może być traktowane jako nadużycie prawa podmiotowego?  I całkiem przy okazji: a może czasem wystarczy … Czytaj dalej

Czy można ustalić twałość poprzedniego stosunku pracy po zmianie pracodawcy w trybie art. 23(1) kp?

P.T. Czytelnicy uwielbiają piętrzenie pytań, spod których trudno się odkopać, dziś zatem będę piętrzył je ja. Zatem: czy można wnieść powództwo o ustalenie istnienia (trwania) stosunku pracy — po przejęciu przez innego pracodawcę w trybie art. 23(1) kp? Jeśli minęły dwa lata od tego przekazania? Jeśli pracownik sam doprowadził do rozwiązania umowy o pracę (z … Czytaj dalej