Czy pobraną z internetów grafikę można wrzucić na Fejsbóka i się cieszyć?

odszkodowanie wykorzystanie grafiki facebooku

Czy „znaleziony” w internecie obrazek można pobrać i wrzucić na Fejsbóka? Czy jednak logika podpowiada, że każdy utwór ma jakiegoś autora, więc wypadałoby się zastanowić nad kwestią praw autorskich? (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z  29 czerwca 2020 r., I ACa 693/19). Sprawa dotyczyła roszczeń właścicielki autorskich praw majątkowych do grafiki przeciwko partii politycznej, która … Czytaj dalej

Upływ czasu od wypadku nie ma wpływu na wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej

Czy upływ czasu od wypadku, w którym zginęła osoba bliska, może mieć wpływ na wysokość zadośćuczynienia za krzywdę? Czy osoba, która po śmierci osoby najbliższej nie korzysta ze wsparcia psychiatry czy psychologa, nie cierpi, a więc nie może żądać zadośćuczynienia za odczuwany ból? wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 27 listopada 2019 r. (VI ACa … Czytaj dalej

Czy konsument może odstąpić od umowy sprzedaży perfum — jeśli je rozpakował i powąchał?

zwrot rozpakowanych perfum

Wiosna, czas na wiosenny temat: czy zwrot rozpakowanych perfum, które konsument kupił przez internet, jest jego niezbitym prawem — czy może względy higieniczne wykluczają prawo odstąpienia od umowy sprzedaży kosmetyków po rozpakowaniu, zatem ograniczenie tego prawa w regulaminie e-sklepu jest klauzulą abuzywną? (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 28 listopada 2018 r., sygn. akt VII AGa … Czytaj dalej

Czy naprawa pojazdu przed wyceną szkody wyklucza możliwość żądania odszkodowania?

odszkodowanie ilość oryginalnych kluczyków

Czy naprawa pojazdu przed wyceną szkody uniemożliwia skuteczne dochodzenie odszkodowania — bo skoro sąd orzeka na podstawie stanu z chwili zamknięcia rozprawy, to musi uwzględnić fakt, że samochód jest już naprawiony? A może roszczenie odszkodowawcze wyklucza naprawa na własną rękę — bo skoro na powodzie spoczywa ciężar dowodu, to tylko przedstawienie rachunków za serwis pozwoli … Czytaj dalej

Czy można ustalić twałość poprzedniego stosunku pracy po zmianie pracodawcy w trybie art. 23(1) kp?

P.T. Czytelnicy uwielbiają piętrzenie pytań, spod których trudno się odkopać, dziś zatem będę piętrzył je ja. Zatem: czy można wnieść powództwo o ustalenie istnienia (trwania) stosunku pracy — po przejęciu przez innego pracodawcę w trybie art. 23(1) kp? Jeśli minęły dwa lata od tego przekazania? Jeśli pracownik sam doprowadził do rozwiązania umowy o pracę (z … Czytaj dalej