Forma pisemna w prawie pracy to nie wysłany listel

Czy określony w kodeksie pracy wymóg dokonania określonej czynności w formie pisemnej oznacza, że pracodawca może przesyłać oświadczenia pocztą elektroniczną? Czy jednak forma pisemna w prawie pracy musi być rozumiana dosłownie: jako papier z odręcznym podpisem? wyrok Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2021 r. (III PSKP 2/21)Ustawodawca nie pozostawia swobody co do konsultacji zamiaru wypowiedzenia … Czytaj dalej

Zawarcie nowej umowy z pracownikiem przejętym w trybie art. 23(1) kp jest niedopuszczalne

Czy pracodawca, który przejął zakład pracy w trybie art. 23(1) kodeksu pracy może podpisać z przejętymi pracownikami nowe umowy? Czy jednak zawarcie nowej umowy o pracę po przejęciu pracownika jest niedopuszczalne, zaś taka czynność może być traktowana jako nieważna, zwłaszcza jeśli nowa umowa oznacza nowe warunki zatrudnienia? (wyrok Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 2021 r., I … Czytaj dalej

Czy niecelowość przywrócenia do pracy może wynikać z tego, że pracownik pozwał pracodawcę o zapłatę zaległego wynagrodzenia?

Czy konflikt pracodawcy i pracownika może być przesłanką stwierdzenia niecelowości przywrócenia do pracy mimo oceny, iż wypowiedzenie było bezzasadne? Każdy konflikt, czy tylko taki, na którego przebieg pracownik ma rzeczywisty wpływ? Czy skierowanie przeciwko pracodawcy pozwu o zapłatę wynagrodzenia może być traktowana jako przyczyna odmowy przywrócenia do pracy? wyrok Sądu Najwyższego z 29 lipca 2020 … Czytaj dalej

Roszczenie alternatywne — czyli czy szczególnie chroniony działacz związkowy zawsze może domagać się przywrócenia do pracy

Czy podlegający szczególnej ochronie związkowej pracownik, który został bezprawnie zwolniony z pracy, może bezwzględnie domagać się przywrócenia do pracy? Czy jednak może zaistnieć sytuacja, w której formalnie nieprawidłowe wypowiedzenie okaże się merytorycznie uzasadnione? Czy uzyskanie statusu działacza związkowego wyłącznie w celu uniknięcia wypowiedzenia może być potraktowane jako nadużycie ochrony związkowej? I, wcale nie na marginesie: … Czytaj dalej

Czy radca prawny może być zatrudniony na stanowisku specjalisty d/s prawnych?

Czy możliwe jest zatrudnienie radcy prawnego na stanowisku specjalisty d/s prawnych? Czy pracodawca, który zdecydował się na likwidację zespołu i stanowisk radców prawnych może pozostawić część radców na stanowiskach specjalistów d/s prawnych? (wyrok Sądu Najwyższego z 10 września 2020 r., III PK 34/19). Sprawa zaczęła się od wypowiedzenia przez uczelnię (politechnikę) umowy o pracę zawartej … Czytaj dalej