Zlecanie dodatkowych prac, ponad zakres wynikający z pisemnej umowy, nie zawsze wymaga pisemnych ustaleń

zlecanie dodatkowych prac

Cy zlecanie dodatkowych prac, ponad spisaną w umowie listę, wymaga — jeśli w tej samej umowie zastrzeżono, że każda zmiana następuje w formie pisemnej pod rygorem nieważności — ustaleń na piśmie? Czy jednak wystarczy, że zamawiający wskaże ich zakres, wykonawca przyjmie i określi swoje wynagrodzenie? (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 11 września 2020 r., … Czytaj dalej

Kodeks pracy nie tworzy prawnego domniemania zatrudnienia pracowniczego

Czy z kodeksu pracy wynika domniemanie zatrudnienia pracowniczego? Czy stosunek pracy jest domyślną formą zatrudnienia i świadczenia pracy? Czy jednak kluczowa jest zgodna wola stron, dzięki czemu dopuszczalne jest świadczenie pracy w oparciu o umowę cywilnoprawną? I, wcale nie na marginesie: skoro cechą stosunku pracy jest podległość, dopiero brak jakiegokolwiek podporządkowania pracowniczego pozwala zakwalifikować umowę jako … Czytaj dalej

Zmiana umowy bez zachowania zastrzeżonej formy pisemnej też może być skuteczna — jeśli strony zgodnie to postanowią

zasada pactum de forma

Czy umowne zastrzeżenie, że każda zmiana jej treści wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (zasada pactum de forma) oznacza niedopuszczalność — zgodnych acz niepisemnych — ustaleń? Czy jednak strony mogą na tyle swobodnie kształtować swe relacje, że zmiana treści umowy może nastąpić w drodze — dorozumianych, lecz nadal zgodnych — działań? wyrok Sądu Apelacyjnego … Czytaj dalej

Nieważne wypowiedzenie licencji może oznaczać odpowiedzialność odszkodowawczą

polskie normy utwór prawnie chroniony

Czy bezzasadne wypowiedzenie przez licencjodawcę umowy licencyjnej może wiązać się z odpowiedzialnością odszkodowawczą za utracone przez licencjobiorcę korzyści? I, wcale nie na marginesie: czy nieważność czynności prawnej ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego wyklucza ocenę owej czynności prawnej jako nadużycia prawa podmiotowego? wyrok Sądu Najwyższego z 10 lipca 2020 r. (II CSK 558/18) … Czytaj dalej

Zgoda na potrącenie należności z wynagrodzenia (art. 91 kp) może dotyczyć tylko znanych i istniejących roszczeń pracodawcy

Czy zgoda na potrącenie należności z wynagrodzenia przysługującego pracownikowi może odnosić się do umowy, która określa sposób obliczenia tej należności? Czy jednak taka zgoda ma charakter blankietowy, a więc jest nieważna — zaś prawidłowa zgoda powinna wskazywać konkretną i istniejącą kwotę, która należy się pracodawcy? A przy okazji: czy Państwowa Inspekcja Pracy może nakazać pracodawcy … Czytaj dalej