Plagiat, utwór zależny, czy inspiracja?

Plagiat, utwór zależny, czy inspiracja?… Bodajże tekst o dokładnie takim samym tytule opublikowałem w „tamtym” „Lege Artis” (a więc plagiat czy inspiracja? ;-) dziś zatem stawiam to samo podchwytliwe pytanie: czy korzystanie przez podmiot z nieco zmienionego logotypu może być traktowane jako naruszenie praw autorskich twórcy pierwotnego dzieła? Czy będzie to plagiat — skoro twórca … Czytaj dalej

Roszczenie alternatywne — czyli czy szczególnie chroniony działacz związkowy zawsze może domagać się przywrócenia do pracy

Czy podlegający szczególnej ochronie związkowej pracownik, który został bezprawnie zwolniony z pracy, może bezwzględnie domagać się przywrócenia do pracy? Czy jednak może zaistnieć sytuacja, w której formalnie nieprawidłowe wypowiedzenie okaże się merytorycznie uzasadnione? Czy uzyskanie statusu działacza związkowego wyłącznie w celu uniknięcia wypowiedzenia może być potraktowane jako nadużycie ochrony związkowej? I, wcale nie na marginesie: … Czytaj dalej

Przywrócenie do pracy funkcjonariusza KAS jest niedopuszczalne

Czy możliwe jest przywrócenie do pracy funkcjonariusza KAS, którego stosunek służbowy wygasł wskutek ustawowej reorganizacji? Czy jednak stosunek służbowy nie podlega regulacjom kodeksu pracy, a więc nie jest także dopuszczalne wydanie orzeczenia odnoszącego się do — nieistniejącego — stosunku pracy? A przy okazji: czy sąd powszechny może wyręczyć sąd administracyjny i nakazać organowi wydanie decyzji … Czytaj dalej

Sąd Najwyższy: ustawowe „wygaśnięcie” stosunku pracy przy reorganizacji urzędów czasem zbytnio przypomina zwykłe wypowiedzenie

dochodzenie szkód łowieckich

Czy ustawodawca może, całkowicie dowolnie, zadekretować wygaśnięcie stosunku pracy z mocy prawa pracowników reorganizowanego urzędu — ale decyzję odnośnie wygaśnięcia umowy o pracę konkretnego pracownika pozostawić woli innego urzędnika? Czy jednak w takim przypadku — skoro owo wygaśnięcie zależeć ma od czyjejś decyzji — można odnieść wrażenie, że de facto jest to wypowiedzenie umowy o … Czytaj dalej

Stosowanie układu zbiorowy pracy po przejęciu pracownika w trybie art. 23(1) kp

Czy pracodawca, który przejął pracownika wraz z zakładem pracy, stosuje przez 1 rok układ zbiorowy pracy pracodawcy przekazującego w całości, czy jednak powinien stosować postanowienia własnego układu zbiorowego pracy, jeśli są dla przekazanych pracowników korzystniejsze? Czy stosowanie się do przepisów może być traktowane jako nadużycie prawa podmiotowego?  I całkiem przy okazji: a może czasem wystarczy … Czytaj dalej