Piszący o prawnikach dziennikarz nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy prawniczej

Czy dziennikarz piszący o zdarzeniach, które mają lub mogą mieć konsekwencje prawne, powinien znać specjalistyczną terminologię prawniczą? Czy jednak prasa może posługiwać się pojęciami potocznymi — takimi, jak je rozumieją ludzie? wyrok Sądu Najwyższego z 2 września 2020 r. (I NSNk 4/19) Adresat normy prawnokarnej powinien być w stanie zrekonstruować zasadnicze znamiona czynu zabronionego jedynie … Czytaj dalej

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku nie wymaga wcześniejszego wniosku o zastosowanie skargi nadzwyczajnej (​III PZP 4/20)

Krótko i na temat: w podjętej dziś uchwale SN stwierdził, że wniesienie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku nie wymaga wykazania, że uprzednio wniosła o zastosowanie skargi nadzwyczajnej — w konsekwencji czego strona nie musi wykazywać, że wzruszenie orzeczenia było niemożliwe. uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 15 marca 2020 r. (​III PZP … Czytaj dalej

Czy orzekanie na podstawie nieobowiązującego przepisu jest rażącym naruszeniem prawa?

Zmian, nowelizacji, poprawek i wrzutek w przepisach jest tak wiele, że może się zdarzyć, że człowiek się pomyli, nie sprawdzi dokładnie Dziennika Ustaw i zastosuje normę, która już nie jest w obiegu. Czy zatem orzekanie na podstawie nieobowiązującego przepisu prawa zawsze stanowi rażące naruszenie prawa, a zatem jest podstawą wniesienia skargi nadzwyczajnej? (wyrok Sądu Najwyższego … Czytaj dalej

Czy prawnik bez aplikacji może świadczyć usługi pomocy prawnej?

Czy prawnik bez aplikacji może świadczyć usługi pomocy prawnej — „podpierając” się przy tym zastępstwem przez radcę prawnego z urzędu? Czy dopuszczalne są umowy, w których ustalone jest wynagrodzenie success fee — czyli uzależnione od pomyślnego rezultatu? A może umowa o świadczenie usług (która nie jest umową rezultatu) nie może uzależniać wynagrodzenia zleceniobiorcy od sukcesu? … Czytaj dalej

Czy skarga nadzwyczajna jest na tyle nadzwyczajna, że należy ją wnieść po skardze z art. 424(1) kpc?

Trzymając się jeszcze przez chwilę tematyki proceduralnej (nudnej jak flaki i może aż tak nie angażującej P.T. Czytelników, ale zawsze komuś może się przydać): Sąd Najwyższy przypomina, że skarga nadzwyczajna nie jest na tyle nadzwyczajna, iżby myśląc o wniesieniu skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 424(1) kpc) można było zapomnieć o wyczerpaniu … Czytaj dalej